Morawiecki o tempie prac nad nowelą ustawy o IPN: wszystko zostało przedyskutowane wiele razy

Morawiecki o tempie prac nad nowelą ustawy o IPN: wszystko zostało przedyskutowane wiele razy
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pk

Wykreślenie dwóch przepisów to strasznie prosta zmiana; wszystko zostało przedyskutowane, w ciągu jednego dnia tyle razy przegadane, że możemy decyzję podjąć - tak premier Mateusz Morawiecki odniósł się w Senacie do tempa prac nad nowelą ustawy o IPN, którą w środę przed południem uchwalił Sejm.

Szef rządu podczas debaty w Senacie był pytany o to, dlaczego nowelizacja ustawy o IPN procedowana jest tak szybko. - To strasznie prosta zmiana - wykreślenie dwóch przepisów. Wszystko zostało tak przedyskutowane, dzisiaj, w ciągu jednego dnia tyle razy zostało to przegadane, że możemy taką decyzję podjąć, ale to wszystko zależy od wysokiej izby, od Senatu, od Sejmu - mówił premier.

Zdaniem szefa rządu styczniowa nowelizacja ustawy o IPN "zrobiła swoje" i dokonała "wstrząsu świadomościowego". Jednak, jak zaznaczył Morawiecki, polityka ma służyć narodowi i "jeżeli trzeba dzisiaj zrobić dwa kroki w bok, to robimy dwa kroki w bok, jeżeli tego wymaga interes państwa polskiego".

- Dziś w związku z tą ustawą w prokuraturze jest około 80 zgłoszeń z całego świata. Trzeba popatrzeć się na około świata i stwierdzić, czy będziemy ścigać od Ziemi Ognistej po północne zakątki. Byłoby to coraz mniej efektywne z punktu widzenia funkcjonowania państwa polskiego, dlatego właśnie taką propozycję przedstawiamy - mówił Morawiecki o nowelizacji ustawy o IPN, która uchyla przepisy mówiące o kararniu m.in. więzienim za przypisywanie narodowi polskiemu i państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Szef rządu był również pytany o to, czy zamierza "zrobić porządek" z Polską Fundacją Narodową, która miała dbać o dobre imię Polski za granicą.

DEON.PL POLECA

- Polska Fundacja Narodowa ma i będzie, z całą pewnością, jak najmocniej dbać o prawdę historyczną. Starała się to robić, ale powinna jeszcze więcej zaangażować się w walkę o pracę historyczną. PFN jest od tego - powiedział premier. - PFN robiła pewne rzeczy, a będzie jeszcze więcej robić, mam nadzieję, w tym zakresie - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Morawiecki o tempie prac nad nowelą ustawy o IPN: wszystko zostało przedyskutowane wiele razy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.