"Musimy przywrócić w Polsce szacunek do pracy"

"Musimy przywrócić w Polsce szacunek do pracy"
(fot. Kancelaria Premiera)
PAP / psd

Musimy przywrócić w Polsce szacunek do pracy - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w środę do uczestników VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Minister powiedział, że konieczne jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjum. "Musimy oswajać dzieci z rynkiem pracy, żeby mówić im, że wybór szkoły nie jest tylko wyborem, jakie przedmioty będziecie mieć; to jest wybór waszej ścieżki zawodowej" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że niedopasowanie wybranego kierunku studiów ze zderzeniem z rynkiem pracy jest ogromnym problemem i rodzi wielką frustrację wśród młodych ludzi. "Szkolnictwo zawodowe jest bardzo potrzebne, bez rzemieślników się nie obejdziemy" - przekonywał. Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie fachowiec zarabia o wiele lepiej, niż absolwent wyższej uczelni.

Minister przypomniał, że jego resort uruchomił dodatkowo pół miliarda złotych, żeby wesprzeć aktywność zawodową i dać szansę zdobycia doświadczenia zawodowego dla osób młodych.

Zdaniem ministra stabilne miejsca pracy i wsparcie polityki prorodzinnej powinno zachęcić do pozostawania w Polsce. Zwrócił uwagę, że obecnie saldo emigracji jest ujemne dla Polski.

DEON.PL POLECA

W nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów, reprezentujących 42 kraje - z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są to przedstawiciele organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych. Gościem forum we wtorek był m.in. były prezydent Lech Wałęsa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Musimy przywrócić w Polsce szacunek do pracy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.