"Nie można wykluczyć, że na święta będziemy mieli trzycyfrową liczbę zgonów w ciągu doby"

"Nie można wykluczyć, że na święta będziemy mieli trzycyfrową liczbę zgonów w ciągu doby"
(fot. PAP/EPA/Andrea Fasani)
1 rok temu
onet.pl / df

"Efekty będą zależały od tego, ile osób zachoruje. A zapobieganie zachorowaniu jest bardzo proste" – mówi lekarz i właściciel wydawnictwa medycznego, w którym przetłumaczono chiński przewodnik opisujący skuteczne sposoby walki z koronawirusem.

Przeczytaj cały wywiad na portalu Onet.pl >>

"To jakie będą następstwa epidemii w Polsce, nie zależy od tego, czy będziemy mieli w szpitalu 20 respiratorów, czy o dwa więcej. Oczywiście, niezbędny jest dostęp do badań diagnostycznych, potrzebne są środki indywidualnej ochrony - bez maseczek i kombinezonów ochronnych nie da się pracować. Ale działania polegające na gorączkowym doposażeniu szpitali nie będą miały kluczowego znaczenia" - mówi dr Jan Wilam w rozmowie z Pawłem Pawlikiem.

Lekarz podkreśla, że najważniejsze jest zapobieganie zachorowaniu. Wymienia tu znane, proste środki: "siedź w domu, nie spotykaj się z innymi osobami, zabezpiecz osoby starsze", a jako najważniejsze - podejmowanie stanowczych decyzji na poziomie administracyjnym i edukacja. Przytacza tu przykład chiński i wskazuje, że to właśnie w tym tkwi sukces Chińczyków w walce z epidemią koronawirusa.

Pytany o moment epidemii, w którym znajduje się obecnie Polska, odpowiada, że jesteśmy na początku. "Nie chcę być złym prorokiem i nadal mam nadzieję, że nie zrealizuje się u nas do końca scenariusz włosko-hiszpański" - mówi. Zauważa też, że od początku byliśmy w lepszej sytuacji, mając tydzień około tygodnia lub dwóch tygodni dystansu od krajów, w których epidemia rozwinęła się szybciej.

Lekarz podkreśla, że najważniejsze jest zapobieganie zachorowaniu. Wymienia tu znane, proste środki: "siedź w domu, nie spotykaj się z innymi osobami, zabezpiecz osoby starsze"

Podkreśla jednak, że działania są jednak spóźnione: "10 dni temu pisałem, że decydenci służby zdrowia powinni myśleć o budowaniu wielkich polowych szpitali (dzisiaj dodam: wyposażonych w stanowiska do prowadzenia tlenoterapii), ale w momencie, kiedy trzeba było o tym decydować, nasi prominenci chwalili się, jak niskie są odsetki zachorowań i jak wysokie mają wskaźniki zaufania publicznego".

"W Polsce jest już epidemia. I nie można wykluczyć, że na święta będziemy mieli wariant włosko-hiszpański i trzycyfrową liczbę zgonów w ciągu doby" - ostrzega.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do...

Skomentuj artykuł

"Nie można wykluczyć, że na święta będziemy mieli trzycyfrową liczbę zgonów w ciągu doby"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.