Palikotowi nie podobał się marsz PiS

Palikotowi nie podobał się marsz PiS
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

Palikot zapowiedział, że w poniedziałek Twój Ruch złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie propagowania faszyzmu podczas marszu zorganizowanego w piątek w Warszawie przez Prawo i Sprawiedliwość w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Janusz Palikot, przewodniczący Twojego Ruchu, mówił o tej sprawie w sobotę w Białymstoku, gdzie odbywał się wojewódzki zjazd partii.

Palikot powiedział, że do prokuratury zostanie złożony wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez promowanie faszyzmu podczas marszu PiS, który w piątek przeszedł ulicami Warszawy. "Wśród maszerujących osób były symbole faszystowskie" - mówił. Dodał, że nie zareagowali na to uczestniczący w marszu posłowie PiS, nie interweniowała policja, a prokuratura nie wszczęła do tej pory postępowania z urzędu.

Palikot mówił też, że w poniedziałek zwróci się do władz klubów PO, PSL i SLD o wspólne powołanie komisji śledczej ws. Antoniego Macierewicza, który miał zlecić tłumaczenie raportu dot. likwidacji WSI na rosyjski i opłacić z pieniędzy urzędowych.

Informacja o tym ukazała się w tygodniku "Wprost". Według tygodnika raport z likwidacji WSI został przetłumaczony jeszcze przed publikacją dokumentu po polsku. O tłumaczeniu posłowie zostali poinformowani na czwartkowym posiedzeniu speckomisji - pisali o tym na Twitterze posłowie Twojego Ruchu, w piątek tę informację potwierdziła przewodnicząca speckomisji Elżbieta Radziszewska. Antoni Macierewicz uznał te zarzuty za absurdalne.

"Jest to absolutnie niezrozumiałe, w jakim celu dokonano tego tłumaczenia na język rosyjski i w jaki sposób rozpowszechniano po rosyjsku ten materiał. Materiał, który zawierał treści wskazujące na ukrytych pracowników wywiadu i kontrwywiadu wojskiego na terenie dawnego Związku Radzieckiego" - mówił Palikot. Dodał, że sprawa jest poważna, ale - jak uważa - to nie jedyna sprawa, jaka wiąże się z działalnością Macierewicza w tamtym okresie.

Palikot mówił, że ma już ustne zgody szefów PO i PSL o poparciu tego wniosku. "Mam nadzieję, że taka komisja powstanie i doprowadzi do wyeliminowania z życia publicznego Antoniego Macierewicza przez postawienie mu zarzutów związanych z jego działalnością, kiedy kierował likwidacją wojskowych służb informacyjnych" - dodał.

Podczas zjazdu Twojego Ruchu w Białymstoku wybrano regionalne władze partii, przewodniczącym został poseł Adam Rybakowicz. Twój Ruch rozpoczął też debatę o polskim wymiarze sprawiedliwości. Jak mówił na konferencji Krzysztof Iszkowski z Twojego Ruchu, zdaniem partii, polski wymiar sprawiedliwości jest "nieefektywny", a postępowania sądowe są "długotrwałe i przewlekłe". Uważa, że jest to problem dla obywateli, jak również dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednym z postulatów Twojego Ruchu jest, by cyfryzować sądy. Dzięki temu akta spraw, dostępne w formie cyfrowej, będą bardziej dostępne dla obu stron procesu, trudniejsze do sfałszowania i przyspieszą pracę sędziów.

Palikot wziął też udział w akcji pisania listów ws. obrony więźniów politycznych organizowanej co roku przez Amnesty International. Napisał list w sprawie Meksykanki Miriam Lopez, która kilka lat temu została uprowadzona, torturowana i zgwałcona w bazie wojskowej w Meksyku, zmuszono ją też do złożenia fałszywych zeznań. Po czym, po kilku miesiącach przebywania w więzieniu, została zwolniona bez postawienia zarzutów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palikotowi nie podobał się marsz PiS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.