Pięć wartości programu "Twojego Ruchu"

Pięć wartości programu "Twojego Ruchu"
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

Praca, wolność, zaufanie, równość, postęp to pięć wartości, opisujących program Twojego Ruchu - powiedział lider TR Janusz Palikot podczas sobotniej Krajowej Rady Politycznej partii. Poinformował, że w eurowyborach "jedynką" na Śląsku będzie Kazimierz Kutz.

Nawiązując do kalendarza wyborczego Palikot podkreślił, że nie jest ważne, kto wygra najbliższe eurowybory, wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie, ale czy Polska rozwiąże swoje gigantyczne problemy. Jak mówił, można je opisać za pomocą pięciu wartości: praca, zaufanie, postęp, równość i wolność. Podkreślił, że na tych wartościach opiera się program TR.
Zaznaczył, że Polska dzięki środkom unijnym powinna stworzyć 2,5 mln brakujących miejsc pracy, a także rozwiązać problem niskich płac. Palikot mówił, że aby mógł się dokonać "skok technologiczny", potrzebny jest plan gospodarczy kraju, którego Polska obecnie nie ma. Odnosząc się do równych praw na rynku pracy, zaznaczył, że rozwiązaniem problemu umów śmieciowych jest likwidacja ZUS-u i wprowadzenie emerytur obywatelskich wypłacanych z budżetu państwa.
TR proponuje wprowadzenie emerytury obywatelskiej - systemu emerytalnego, który polega na wypłacaniu świadczeń z budżetu państwa w jednakowej wysokości wszystkim osobom powyżej ustawowo określonego wieku emerytalnego - wynika z informacji "Plan Zmian 2014-2019", przekazanej PAP. Podkreślono, że likwidacja składek na ZUS stanowić będzie znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców i bodziec dla rozwoju polskiej gospodarki.
Zgodnie z pomysłem TR, emerytury w całości na nowych zasadach otrzymaliby dopiero wchodzący na rynek pracy; starsi korzystaliby z nabytych wcześniej uprawnień (ZUS, OFE), które byłby uzupełniane przez częściową emeryturę obywatelską. Oprócz emerytury obywatelskiej, można by gromadzić dodatkowe środki w OFE. Pomysł TR oznacza likwidację ZUS i KRUS.
Partia opowiada się za likwidacją NFZ, który miałyby zastąpić kasy chorych oraz za wprowadzeniem dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.
TR opowiada się także za zniesieniem immunitetów poselskich, sędziowskich i prokuratorskich. Proponuje, by obywatele zdecydowali w referendum o wprowadzeniu limitu dwóch kadencji w przypadku posłów, radnych samorządowych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. TR chciałby też zakazu łączenia funkcji partyjnych z pracą w organach zarządczych spółek będących własnością samorządów lokalnych i spółek Skarbu Państwa. Kolejnym pomysłem jest, aby wielkość parlamentu zależała od frekwencji wyborczej (maksymalnie 460 posłów). Twój Ruch jest za likwidacją Senatu.
Partia proponuje zmianę formuły działania urzędów pracy, uzależniając wynagrodzenia urzędników od liczby bezrobotnych, którym znajdą pracę. Zapowiada także sieć inkubatorów przedsiębiorczości oferujących m.in. doradztwo biznesowe, szkolenia. W projekcie zaznaczono, że rozwiązaniem sprzyjającym wzrostowi aktywności zawodowej jest upowszechnienie pracy w niepełnym wymiarze godzin.
TR zaznacza, że państwo powinno podjąć bardziej zdecydowane działania na rzecz wyrównania szans kobiet na rynku pracy; opowiada się za zrównaniem płac kobiet i mężczyzn zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, systemu suwakowego (naprzemiennego umieszczania nazwisk kobiet i mężczyzn na listach wyborczych) na listach wyborczych. Ponadto TR proponuje możliwość zakładania "firmy na próbę" dla osób po raz pierwszy rozpoczynających działalność gospodarczą, uproszczenie podatku VAT oraz "podatek wyjścia" dla wielkich korporacji zagranicznych - inwestorów, którzy chcieliby zaprzestać działalności w Polsce.
W dziedzinie edukacji TR opowiada się za wyższymi płacami i dłuższą ścieżką awansu zawodowego nauczycieli, wprowadzeniem wiedzy o zdrowiu jako obowiązkowego przedmiotu we wszystkich klasach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum z programem edukacji seksualnej. Podkreślono, że z programów nauczania, podręczników szkolnych i akademickich oraz z praktyki pedagogicznej trzeba wyeliminować treści utrwalające stereotypy płciowe i kulturowe.
W założeniach programowych znalazły się także: legalna aborcja, in vitro i eutanazja. Tak jak alkohol i tytoń, według propozycji partii, legalna miałaby być także marihuana. TR chciałby także jak najszybszego wprowadzenia instytucji związków partnerskich, które mogłyby być zawierane także przez partnerów tej samej płci. "Należy też uregulować, w sposób jak najbardziej przyjazny dla osób transpłciowych, kwestię uzgodnienia płci" - podkreślono.
Twój Ruch opowiada się za wypowiedzeniem konkordatu, który chce zastąpić ustawą, która w jednakowy sposób określiłaby funkcjonowanie wszystkich wyznań. Zapowiada m.in. likwidację Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Formacja proponuje, by 1 proc. wydatków budżetu państwa był przeznaczany na kulturę. Opowiada się za szybkim rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE) i jak najszybszym przyjęciem euro.
Palikot poinformował, że Kutz (senator niezrzeszony) będzie startował jako "jedynka" z list Europy Plus do Parlamentu Europejskiego (Twój Ruch startuje w eurowyborach z list Europy Plus).
Kutz powiedział dziennikarzom, że w europarlamencie chciałby m.in. działać na rzecz Górnego Śląska, walczyć o nowoczesną, proeuropejską Polskę. Dodał, że "niedobrze się dzieje z moimi ziomkami, Górnoślązakami", którzy nie są - jego zdaniem - uznani w Polsce za pełnoprawnych obywateli.
Na sobotnim posiedzeniu wybrano m.in. prezydium Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu; w jego skład weszli: Grzegorz Kurczuk (b. minister sprawiedliwości), Anna Grodzka (posłanka TR), Anna Kubica. Palikot zaznaczył, że wybory prezydium kończą proces reorganizacji partii, która po październikowym kongresie zmieniła nazwę z Ruchu Palikota na Twój Ruch.
Palikot mówił, że wybory parlamentarne w 2015 r. zdecydują, czy Twój Ruch na trwale i na jakim poziomie zapisze się na scenie politycznej. Zaznaczył, że TR staje naprzeciwko zjawiska, które określił jako front zarządzania nienawiścią, nawiązując do piątkowych słów prof. Magdaleny Środy, wypowiedzianych w Sejmie na konferencji o gender, zorganizowanej przez TR.
"Ten front obejmuje ludzi od Kościoła katolickiego i ich ataku na ideologię gender, poprzez prawicowych publicystów stygmatyzujących +nowych Żydów+ w dzisiejszej Polsce, czyli tzw. dzieci resortowe" - zaznaczył Palikot. Do frontu zarządzania nienawiścią zaliczył także prokuratury i sądy, które w ocenie Palikota nieskutecznie ścigają odpowiedzialnych za język nienawiści na spotkaniach publicznych.
"Żebyśmy się nie znaleźli w Polsce, w której nie można spokojnie rozmawiać na ulicach, bo zawsze przyjdą kibole i wystraszą normalnych ludzi - po to jest potrzebna partia taka, jak Twój Ruch" - podkreślił Palikot.
Lider TR poinformował, że w sobotę wieczorem spotka się z przedstawicielkami Kongresu Kobiet ws. wyborów do PE. Konsultacje ws. startu w wyborach TR prowadzi m.in. z Magdaleną Środą i Kazimierą Szczuką.
Z informacji PAP wynika, że niemal pewne są "jedynki" na listach TR dla Marka Siwca (Wielkopolska) i Ryszarda Kalisza (Warszawa), Roberta Kwiatkowskiego (Dolny Śląsk-Opolskie), Jana Hartmana (Małopolska-Świętokrzyskie), Pawła Piskorskiego (woj. zachodniopomorskie i lubuskie). Listy kandydatów Europy Plus w eurowyborach mają zostać przedstawione 30 stycznia.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pięć wartości programu "Twojego Ruchu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.