PO chce, by Polacy mogli przekazać 0,25 proc. podatku na pomoc dzieciom w Syrii

PO chce, by Polacy mogli przekazać 0,25 proc. podatku na pomoc dzieciom w Syrii
(fot. Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com)
PAP / kw

Politycy PO chcą, by Polacy mogli przekazać 0,25 proc. swojego podatku dochodowego na pomoc dzieciom w Syrii. To oznacza, że na ten cel mogłoby trafić nawet 150 mln zł - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Janusz Cichoń.

Jak wyjaśniał, ta inicjatywa ustawodawcza ma pozwolić obywatelom na przekazanie 0,25 proc. podatku dochodowego na ten cel, na wzór dzisiejszego odpisu na Organizacje Pożytku Publicznego, który wynosi 1 proc.

DEON.PL POLECA

"To oznacza, że potencjalnie moglibyśmy przekazać na pomoc dzieciom w Syrii kwotę nawet 150 mln zł, przy założeniu, że wszyscy ci, którzy dzisiaj korzystają z możliwości zaadresowania 1 proc. swojego podatku na Organizacje Pożytku Publicznego skorzystaliby także i z tej okazji i przekazali na rzecz dzieci z Syrii 0,25 proc. swojego podatku" - wyliczył.

Jak dodał, nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., a o rozdziale zgromadzonych środków decydować miałby Polski Czerwony Krzyż.

"Projekt jest już gotowy, podpisany, także jeszcze dzisiaj go złożymy" - poinformował Cichoń.

Polityk zaapelował jednocześnie do wszystkich, którzy dostrzegają potrzebę pomocy, by "zaangażowali się w ten projekt, by opowiedzieli się za nim w Sejmie". "A potem, aby dokonali tego symbolicznego przekazania swojego podatku na ten szczytny cel" - mówił.

Cichoń zwrócił jednocześnie uwagę, że polski rząd choć już teraz wspiera uchodźców, to - jak zaznaczył - kwoty, które są przekazywane na ten cel "są bardzo niewielkie i niewystarczające".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PO chce, by Polacy mogli przekazać 0,25 proc. podatku na pomoc dzieciom w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.