Policja: upały sprzyjają wypadkom - kierowcy jeżdżą szybciej, mają gorszy refleks

Policja: upały sprzyjają wypadkom - kierowcy jeżdżą szybciej, mają gorszy refleks
(fot. shutterstock)
PAP / pch

Rośnie liczba wypadków z udziałem autokarów przewożących dzieci. W ostatnich trzech dniach zdarzyły się trzy. Policja apeluje o rozsądek do kierowców, szczególnie tych, którzy wożą innych.

Od początku miesiąca na drogach w całym kraju doszło do około 749 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 911 zostało rannych.

W piątek przed południem na tzw. zakopiance w miejscowości Tenczyn autokar wiozący dzieci ze szkoły podstawowej na warszawskim Wilanowie zderzył się czołowo z ciężarówką. Do szpitali trafiły 34 osoby, z czego troje dorosłych i jedno dziecko zostali ciężko ranni.

W poniedziałek nie dojechała na miejsce szkolna wycieczka z woj. lubelskiego zmierzająca do parku miniatur w woj. świętokrzyskim. Przed godziną ósmą na drodze krajowej nr 74 w Kunicach autokar zderzył się z ciężarówką. Wiózł 24 uczniów z klas I-III i czworo opiekunów. Tego samego dnia o godz. 11 na drodze krajowej nr 11 w Środzie Wielkopolskiej autokar z kilkanaściorgiem dzieci w wieku 9-10 lat wjechał w tył samochodu osobowego. Nikomu nic się stało.

DEON.PL POLECA

Policjanci zauważają, że przyczyną większej liczby niebezpiecznych zdarzeń na drogach paradoksalnie może być piękna wiosna. "Pogoda ma duży wpływ na psychofizykę kierowców" - mówi PAP Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. "W ostatnich dniach mamy do czynienia z upałami. Może to powodować szybsze zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a gorsza dyspozycyjność kierowcy może z kolei bezpośrednio przekładać się na jego styl i technikę jazdy, a także na szybkość reakcji w sytuacjach niebezpiecznych" - dodaje Mrozek.

"Kierowcy pokonujący podczas upałów długie trasy powinni robić w miarę częste przerwy w podróży i obligatoryjnie się nawadniać. To spowoduje, że ich kondycja będzie lepsza, będą jechali bezpieczniej, a co się z tym wiąże - bezpieczniej przewozili innych" - radzi policjant.

Jego zdaniem upały bywają zdradliwe także z innego powodu. "Zimą jeździmy ostrożnie, bo bierzemy pod uwagę, że może być ślisko i niebezpiecznie. Niestety, lepsza aura wyzwala w kierowcach euforię, lubią jeździć szybciej, docisnąć gaz. To może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie jeśli ten animusz połączy się z bardzo wysokimi temperaturami i pogorszeniem refleksu" - przestrzega policjant.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Policja: upały sprzyjają wypadkom - kierowcy jeżdżą szybciej, mają gorszy refleks
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.