Polski Rząd odmówił władzom Sopotu przyjęcia syryjskich sierot

Polski Rząd odmówił władzom Sopotu przyjęcia syryjskich sierot
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
Onet / Radio ZET / sz

Polski Rząd zdecydował, że dziesięcioro osieroconych dzieci z Syrii nie może przybyć na zaproszenie władz Sopotu do Polski. Jak podaje Radio ZET decyzja odmowna spowodowana jest problemami z ustaleniem tożsamości dzieci, a to według władz rodzi zagrożenie terrorystyczne.

Pod koniec grudnia 2016 roku władze Sopotu wysłały do Premier Beaty Szydło oficjalną prośbę o zezwolenie na sprowadzenie osieroconych w Syrii dzieci do Polski. Chodziło o stały pobyt dla dziesięciorga dzieci. Jak dowiedział się portal Onet wczoraj władze miasta otrzymały decyzję odmowną.

W rozmowie z Radiem ZET, prezydent miasta Jacek Karnowski powiedział, że rozważa ponowne pismo do przedstawicieli rządu z prośba o przyjęcie 5 dzieci na pobyt czasowy związany z rehabilitacja i leczeniem w Polsce. Z listu do jakiego dotarli dziennikarze radia wynika, że decyzja odmowna spowodowana była sytuacją w Aleppo:

-- Podjęcie ewentualnych działań w celu realizacji tej koncepcji w ramach przesiedleń z krajów trzecich wymagałoby uzgodnień z państwami w regionie Bliskiego Wschodu, na terenie których znajdują się najliczniejsze grupy uchodźców oraz działań o charakterze międzyresortowym takich jak: zapewnienie odpowiednich środków finansowych, rekrutacja osób na miejscu, tj. w ośrodkach dla uchodźców, rozstrzygnięcie kwestii statusu prawnego ewakuowanych, wyposażenie ich w niezbędne dokumenty, organizacja transportu do kraju, przygotowanie zakwaterowania, zaopatrzenie i opiekę lekarskiej dla tych osób, rozstrzygnięcie kwestii ich dalszej integracji, łącznie z zamieszkaniem i pracą - napisano w odpowiedzi ministerstwa.

Aleksandra Gosk, radna z Sopotu powiedziała portalowi Onet, że przygotowania do przyjęcia dzieci wciąż trwają we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Potrzebna jest jedynie zgoda władz Polski na udzielenie tej pomocy: - Nie poddajemy się. Liczymy na to, że jeżeli przedstawimy konkretny plan na pobyt czasowy tych dzieci w Polsce, rząd nie będzie miał argumentów "na nie", i zgodzi się na pomoc dla tych ludzi. Sprawa jest przecież bardzo pilna - dodaje w rozmowie z portalem i podkreśla, że Sopot jest przygotowany finansowo na tę pomoc.

Jeśli rząd kolejny raz odmówi pomocy, tym razem ucierpi na tym 40 syryjskich sierot.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski Rząd odmówił władzom Sopotu przyjęcia syryjskich sierot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.