Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa

Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa
(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
PAP / pk

Polskie MSZ "z głębokim rozczarowaniem" przyjęło w środę skazanie przez rosyjski sąd ukraińskich aktywistów z Krymu Ołeha Sencowa i Ołeksandra Kolczenki. W oświadczeniu resortu wyrok nazwano kolejnym rażącym pogwałceniem prawa przez Rosję.

We wtorek sąd wojskowy w Rostowie nad Donem na południu Rosji skazał ukraińskiego reżysera i uczestnika Majdanu Ołeha Sencowa na 20 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W tym samym procesie na 10 lat łagru skazany został aktywista społeczny Ołeksandr Kolczenko.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z głębokim rozczarowaniem przyjęło wyrok wydany we wtorek przez rosyjski sąd wojskowy w Rostowie nad Donem na ukraińskich aktywistów z Krymu Ołeha Sencowa i Ołeksandra Kolczenkę" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski.

Podkreślił, że obaj skazani przeciwstawiali się nielegalnej aneksji Krymu dokonanej w maju 2014 przez Federację Rosyjską. Dodał też, że Polska podziela zdanie wspólnoty międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, że rosyjskie sądy nie mają jurysdykcji, by sądzić osoby oskarżone o popełnienie przestępstw poza uznawanym międzynarodowo terytorium Rosji.

- Traktujemy ten wyrok jako kolejne rażące pogwałcenie prawa przez Federację Rosyjską w związku z jej działaniami na Ukrainie. Wraz z władzami Ukrainy, wspólnotą międzynarodową, organizacjami broniącymi praw człowieka oraz przedstawicielami środowisk twórczych i intelektualnych wzywamy władze Rosji do natychmiastowego uwolnienia nielegalnie skazanych obywateli Ukrainy - oświadczył rzecznik MSZ.

Wyrok w sprawie Sencowa i Kolczenki potępiły we wtorek UE i USA.

Sencow był oskarżony o przynależność do zakazanego w Federacji Rosyjskiej ukraińskiego skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora i przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po przyłączeniu półwyspu do FR. Zarzucono mu też przechowywanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Reżyser nie przyznał się do winy; twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji ukraińskiego Krymu.

Kolczenko został oskarżony o podpalenie drzwi biura kierowanej przez prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja w Symferopolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.