Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa

Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa
(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
4 lata temu
PAP / pk

Polskie MSZ "z głębokim rozczarowaniem" przyjęło w środę skazanie przez rosyjski sąd ukraińskich aktywistów z Krymu Ołeha Sencowa i Ołeksandra Kolczenki. W oświadczeniu resortu wyrok nazwano kolejnym rażącym pogwałceniem prawa przez Rosję.

We wtorek sąd wojskowy w Rostowie nad Donem na południu Rosji skazał ukraińskiego reżysera i uczestnika Majdanu Ołeha Sencowa na 20 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W tym samym procesie na 10 lat łagru skazany został aktywista społeczny Ołeksandr Kolczenko.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z głębokim rozczarowaniem przyjęło wyrok wydany we wtorek przez rosyjski sąd wojskowy w Rostowie nad Donem na ukraińskich aktywistów z Krymu Ołeha Sencowa i Ołeksandra Kolczenkę" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski.

Podkreślił, że obaj skazani przeciwstawiali się nielegalnej aneksji Krymu dokonanej w maju 2014 przez Federację Rosyjską. Dodał też, że Polska podziela zdanie wspólnoty międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, że rosyjskie sądy nie mają jurysdykcji, by sądzić osoby oskarżone o popełnienie przestępstw poza uznawanym międzynarodowo terytorium Rosji.

- Traktujemy ten wyrok jako kolejne rażące pogwałcenie prawa przez Federację Rosyjską w związku z jej działaniami na Ukrainie. Wraz z władzami Ukrainy, wspólnotą międzynarodową, organizacjami broniącymi praw człowieka oraz przedstawicielami środowisk twórczych i intelektualnych wzywamy władze Rosji do natychmiastowego uwolnienia nielegalnie skazanych obywateli Ukrainy - oświadczył rzecznik MSZ.

Wyrok w sprawie Sencowa i Kolczenki potępiły we wtorek UE i USA.

Sencow był oskarżony o przynależność do zakazanego w Federacji Rosyjskiej ukraińskiego skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora i przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po przyłączeniu półwyspu do FR. Zarzucono mu też przechowywanie broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Reżyser nie przyznał się do winy; twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji ukraińskiego Krymu.

Kolczenko został oskarżony o podpalenie drzwi biura kierowanej przez prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja w Symferopolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Polskie MSZ rozczarowane skazaniem Sencowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.