Poszkodowani rolnicy dostaną po 5 tys. zł

Poszkodowani rolnicy dostaną po 5 tys. zł
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / psd

Rada Ministrów przyjęła we wtorek program pomocy dla osób poszkodowanych w katastrofach żywiołowych. Rolnicy, którzy stracili co najmniej 30 proc. zbiorów, dostaną 5 tys. zł - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister przypomniał, że dotychczasowa pomoc wynosiła od 2 do 4 tys. zł w zależności od wielkości gospodarstwa. - W tym roku ze względu na skalę zniszczeń, która dotknęła głównie gospodarstwa o małej powierzchni, ale wysokotowarowe, decyzją rządu pomoc dla nich została podniesiona do 5 tys. zł na gospodarstwo bez względu na jego wielkość - mówił Sawicki.

- Nie będzie to proste rozdawanie pieniędzy, chodzi o to, by dać wsparcie tym gospodarstwom, które w nadchodzącym sezonie produkcyjnym doznały znaczących szkód i nie będą mogły z własnej działalności uzyskać stałych przychodów, takich, jakie miały do tej pory - powiedział szef resortu rolnictwa.

- 5 tys. zł pomocy - to nie jest ani dużo, ani mało, to jest tyle, na ile rząd stać - mówił Sawicki. Dodał, że możliwa jest także dodatkowa pomoc z samorządów. Rządowy program dotyczy tylko odszkodowania dla gospodarstw, które mają trwałe straty - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA

Program ten zacznie obowiązywać od 1 sierpnia br. Po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej, umożliwi udzielanie pomocy publicznej rolnikom poza formułą de minimis. Oznacza to, że nie zostanie ograniczony dostęp do pomocy gospodarstwom rolnym i tzw. działom specjalnym produkcji rolnej (np. producentom pieczarek), które w poprzednich latach z takiej pomocy korzystały - wyjaśniło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Pomoc może polegać także na odraczaniu, rozłożeniu na raty lub umarzaniu w części lub całości czynszów dzierżawnych w Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast mogą także zgodzić się na ulgi w podatku rolnym za 2011 r.

Rada Ministrów wydała też we wtorek rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji tego programu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poszkodowani rolnicy dostaną po 5 tys. zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.