Powstaje Kanon Miejsc Historycznych

Powstaje Kanon Miejsc Historycznych
(fot. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów)
PAP / rj

41 miejsc w Polsce zostało wybranych do tworzonego właśnie Kanonu Miejsc Historycznych, przybliżającego dla celów edukacyjnych najważniejsze w historii naszego kraju lokalizacje. Kanon ma zachęcać do poznawania polskiej historii i podróżowania po kraju.

Kanon miejsc o największym znaczeniu dla historii Polski tworzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Zespół ekspertów, w którym zasiada m.in. prof. Henryk Samsonowicz, zaproponował 41 pozycji, wśród których są Gniezno, Wawel, Pola Grunwaldzkie, Jasna Góra, warszawskie Łazienki, Malbork.

- Od dawna w Polsce toczy się dyskusja, jak mówić o historii, jak jej uczyć i doświadczać. Jednym ze sposobów jest podróżowanie do miejsc, gdzie historii można dotknąć poprzez zachowane zabytki tysiącletniej historii naszego kraju. Kanon ma być zachętą do poznawania Polski, ma przybliżać jak najpełniejszy obraz historii i wartości kulturowych naszego dziedzictwa - mówił na wtorkowym briefingu prasowym w Warszawie Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski.

Jak dodał, twórcom kanonu zależało na pokazaniu wielokulturowej historii Polski, dlatego znalazły się w nim takie miejsca jak Tykocin - jedno z centrów życia przedwojennej społeczności polskich Żydów, czy Świdnica, gdzie znajduje się protestancki Kościół Pokoju.

W kanonie figurują też m.in. Poznań, Płock, Tum pod Łęczycą z romańską kolegiatą, zakon cystersów w Sulejowie, Legnickie Pole, gdzie odbyła się wielka bitwa z Tatarami, Wieliczka, Zamość, jako przykład renesansowego miasta, ale też Żyrardów, gdzie można znaleźć ślady rewolucji przemysłowej XIX w. czy obóz Auschwitz-Birkenau.

Kanon zostanie opracowany w wersji podręcznikowej dla szkół, powstanie też specjalny fundusz promocyjny i remontowy dla miejsc w nim wyszczególnionych. W komunikacie MKiDN czytamy, że projekt zakłada "utworzenie listy zabytków przedstawiających historię Polski i jej złożone dziedzictwo", a jego celem "poza funkcją poznawczo-edukacyjną" będzie "promowanie dziedzictwa kulturowego oraz podnoszenie atrakcyjności turystycznej kraju, m.in. poprzez stworzenie jednolitego systemu informowania o zabytkach z listy Kanonu Miejsc Historycznych i ich oznakowania turystycznego".

Kanon Miejsc Historycznych prezentowany jest na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej www.miejscahistoryczne.nimoz.pl.

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że projekt ten jest badawczo inspirujący, a zarazem mobilizujący aktywność środowisk regionalnych, oraz że może wywołać wiele dyskusji, dlatego przewidzieliśmy możliwość zgłaszania do niego uwag. Będzie to możliwe właśnie za pośrednictwem wspomnianej wyżej strony. Kanon jest więc projektem otwartym - dodał Żuchowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstaje Kanon Miejsc Historycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.