Powstała Obywatelska Komisja Etyki Mediów

PAP / slo

Sześcioro katolickich i prawicowych ludzi mediów, w tym troje byłych członków Rady Etyki Mediów, utworzyło Obywatelską Komisję Etyki Mediów. Komisja powstała w reakcji "na powszechne ignorowanie w mediach idei pracy dla dobra publicznego" - podkreślają jej twórcy.

O powstaniu komisji poinformowała w czwartek PAP Agnieszka Piwar z zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W przesłanym PAP oświadczeniu członkowie OKEM napisali, że komisja powstała z inicjatywy Federacji Mediów Niezależnych. Tworzą ją przedstawiciele m.in. "Gazety Polskiej", "Frondy", "Nowego Państwa" oraz serwisów wPolityce.pl i Niezależna.pl.

Zdaniem członków komisji przywrócenie dobrego imienia polskim mediom i dziennikarstwu wymaga radykalnych działań, w tym rzetelnej oceny etycznej.

Przewodniczącą OKEM została Teresa Bochwic, od 2011 r. członek zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w czasach PRL działaczka opozycji, publicystka Radia Wolna Europa i paryskiej "Kultury", po 1989 r. pracująca m.in. w "Tygodniku Solidarność" i dzienniku "Nowy Świat".

W komisji znalazł się też Tomasz Bieszczad, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, felietonista i dziennikarz, w latach 2003-2010 dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

DEON.PL POLECA

W latach 2008-2010 Bochwic i Bieszczad byli członkami ówczesnego składu Rady Etyki Mediów (REM w obecnym składzie rozpoczęła kadencję w kwietniu 2011 r.). Oboje wystąpili z Rady w październiku 2010 r., zarzucając jej brak "obiektywizmu i merytorycznej symetrii" między krytykowaniem mediów z "głównego nurtu" i mediów spoza niego.

W skład OKEM weszła także Anna Teresa Pietraszek, reżyserka, dokumentalistka i dziennikarka, a także współpracownik IPN. Zasiadała w REM w latach 2004-2007. Podobnie jak Bochwic i Bieszczad wystąpiła ona z REM przed upływem kadencji. Wyjaśniała wówczas, że nie zgadza się m.in. z decyzjami i oświadczeniami REM w sprawie lustracji dziennikarzy.

Członkiem komisji jest również Ewa Stankiewicz, reżyser, autorka m.in. filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzonego nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego "Trzech Kumpli" (wraz z Anną Ferens) oraz poświęconych wydarzeniom po katastrofie smoleńskiej "Solidarnych 2010" i "Krzyża" (oba z Janem Pospieszalskim). Stankiewicz to prezes Stowarzyszenia "Solidarni 2010", które domaga się m.in. dymisji premiera Donalda Tuska i postawienia go przed Trybunałem Stanu "za zdradę stanu", polegającą - w ocenie "Solidarnych 2010" - na "oddaniu" śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej "w ręce Rosji".

W składzie komisji jest też historyk prof. Jan Żaryn z UKSW i IPN, m.in. były dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu. Żaryn to prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, w którego skład weszła większość członków społecznego warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich 2010. W ostatnich wyborach bez powodzenia startował do Senatu z listy PiS.

W komisji znalazł się też filozof i etyk ks. Roman Piwowarczyk z zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstała Obywatelska Komisja Etyki Mediów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.