Prokuratura o kulisach podsłuchowego śledztwa

Prokuratura o kulisach podsłuchowego śledztwa
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
6 lat temu
PAP / mm

Prokuratura ma swój harmonogram prowadzenia śledztwa ws. podsłuchów polityków i nie będzie spełniać niczyich oczekiwań w zakresie tempa prowadzenia tego postępowania - powiedział w czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet przed posiedzeniem sejmowej komisji.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski przed rozpoczęciem posiedzenia komisji powiedział dziennikarzom, że zgodnie z ogólnymi przepisami karnymi śledztwo co do zasady powinno być ukończone w terminie trzech miesięcy. "Sądzę, że w ocenie ministra odczuwalna jest troska, aby we wrześniu ta sprawa była na tyle wyjaśniona, żeby państwo mogło odzyskać większą wiarygodność" - powiedział.

Posiedzenie komisji zwołano na wniosek posłów SLD. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi dwa śledztwa: w sprawie podsłuchiwania polityków i treści rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Nagrania rozmów upublicznił tygodnik "Wprost".

Prokurator generalny powiedział, że informacja, którą przedstawi posłom z komisji, będzie dotyczyła działań prokuratorów w redakcji tygodnika "Wprost". Chodzi o dokonaną w zeszłym tygodniu próbę siłowego odebrania laptopa z nagraniem nielegalnych podsłuchów polityków, które opublikowała redakcja.

"Moja ocena nie zmieniła się od czasu moich wystąpień publicznych, które odnosiły się do tych czynności prokuratorów w redakcji +Wprost+" - zaznaczył Seremet.

Szef prokuratury dodał, że prokuratorzy nie wyznaczają na razie żadnego okresu prowadzenia śledztwa. "Śledztwo jest rozwojowe, i choć to słowo jest często nadużywane, to w tym przypadku jest ono adekwatne. Są różne tropy i hipotezy" - dodał.

Seremet ocenił także, że dopuszcza możliwość różnej oceny prawnej sytuacji przez prokuraturę i przez resort sprawiedliwości. "Myślę, że byłoby dobrze, jakbyśmy mówili jednym głosem, ale nie przekonam chyba ministra do tego, żeby uległ moim racjom, tak jak minister nie jest w stanie mnie przekonać do swoich argumentów" - ocenił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prokuratura o kulisach podsłuchowego śledztwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.