Rzecznik Praw Dziecka i szefowa MRiPS podpisali Dekalog Wychowania. Na czym polega?

Rzecznik Praw Dziecka i szefowa MRiPS podpisali Dekalog Wychowania. Na czym polega?
fot. Depositphotos
PAP / pk

Wychowuj dziecko, opierając się na wartościach, ucząc je okazywania szacunku oraz dostrzegania dobra, piękna, miłości - to jedna z zasad Dekalogu Wychowania podpisanego we wtorek przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg.

Dekalog podpisano w trakcie III Ogólnopolskiego Kongresu Wychowanie trwa wiecznie, który odbywa się w Warszawie od poniedziałku.

- To zbiór zasad, których warto się trzymać, by być dobrym ojcem, matką, by nasze dzieci miały zapewnione jak najlepsze warunki rozwoju i rodzinę, w której będą pewne bezpieczeństwa, miłości rodziców, własnych możliwości i talentów. Dobrze jest mieć taki zbiór dobrych praktyk zawsze pod ręką - wyjaśnia sens Dekalogu Wychowania RPD Mikołaj Pawlak.

Zasady Dekalogu Wychowania

Kolejne zasady Dekalogu Wychowania to: Zadbaj o siebie, pielęgnuj swoje więzi rodzinne - dzieci potrzebują kochających się rodziców: mamy i taty; Wspieraj, inspiruj i towarzysz, ale nie wyręczaj - w ten sposób nauczysz swoje dziecko samodzielności; Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, zarówno fizyczne, jak i psychiczne - jasno określaj wymagania, granice i zasady, ale przede wszystkim bądź dostępny dla dziecka; Buduj relacje - okazuj uczucia i rozmawiaj o nich, bądź wiarygodny; Daj przykład i bądź autorytetem - niech Twoje słowa mają odzwierciedlenie w czynach, a czyny stanowią dla dziecka inspirację do działania; Daj sobie i dziecku prawo do błędu, unikaj porównywania - niepowodzenia kształtują charakter i uczą mierzenia się z trudnościami; Rozwiązuj konflikty - ich niezrozumienie i unikanie pogarszają relacje. Bądź przy dziecku i odpowiadaj na jego pytania, przepraszaj i wybaczaj; Kochaj bezwarunkowo.

Pod deklaracją podpisali się przedstawiciele organizacji pozarządowych biorących udział w Kongresie na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Kongres pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy został zorganizowany przez Rzecznika Praw Dziecka, Kolegium Jagiellońskie i Fundację Życie, przy współudziale Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

III Ogólnopolski Kongres "Wychowanie trwa wiecznie - Rodzina źródłem dobra" jest naukowym spotkaniem praktyków i badaczy, którego celem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń i dyskusji nad najbardziej aktualnymi zagadnieniami związanymi z polską rodziną i problemami wychowawczymi. W Kongresie udział wzięli także studenci i doktoranci, społecznicy, nauczyciele, wychowawcy, psycholodzy, trenerzy i instruktorzy oraz organizatorzy i animatorzy wszelkich form edukacji - ze szkół, przedszkoli, klubów sportowych i duszpasterstw.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
  • Co 7 sekund jedno dziecko umiera z głodu
  • Codziennie 550 dzieci ginie na wojnie
  • 100 milionów dzieci żyje na ulicy
  • 100 milionów dzieci prostytuuje się
  • 25% dzieci korzystających z internetu otrzymuje propozycje o charakterze seksualnym
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik Praw Dziecka i szefowa MRiPS podpisali Dekalog Wychowania. Na czym polega?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.