"Rzeczpospolita": Znowu pijemy więcej

"Rzeczpospolita": Znowu pijemy więcej
(fot. flickr.com/ by Martin Cathrae)
PAP/ ad

Jak wynika z danych resortu zdrowia, Polacy wracają do alkoholu, po którym są coraz bardziej agresywni - alarmuje "Rzeczpospolita".

W Polsce został zahamowany krótki okres spadku spożycia alkoholu. Znów zaczęło ono rosnąć - ostrzega Ministerstwo Zdrowia w sprawozdaniu z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości, którego treść poznała "Rzeczpospolita".

Każdy mieszkaniec Polski, wliczając w to starców i niemowlaki, pije rocznie średnio 9,25 litra czystego spirytusu. Gdyby doliczyć do tego nierejestrowane spożycie bimbru, wskaźnik poszybowałby w okolice 11 litrów. W ostatnich kilkunastu latach nieznacznie wyższe spożycie było tylko w 2008 roku.

"Dane podaliśmy za GUS i dotyczą one roku 2011. Te za rok 2012 będą znane we wrześniu" - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przygotowywała opracowanie.

Polacy nie tylko piją więcej, ale także częściej pod wpływem alkoholu wyrażają agresję. Ze sprawozdania resortu zdrowia wynika, że w 2011 r. nastąpił wzrost udziału nietrzeźwych wśród osób popełniających wiele rodzajów przestępstw, szczególnie zabójstw.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Znowu pijemy więcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.