Senat za nowelizacją ustawy o stanie wojennym

Senat za nowelizacją ustawy o stanie wojennym
Przyjęte rozwiązania przewidują, że prezydent mógłby - na wniosek rządu - wprowadzić któryś ze stanów wyjątkowych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Pod tym pojęciem rozumie się "przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne".
PAP / slo

Bez poprawek Senat przyjął w środę nowelizację ustawy o stanie wojennym pozwalającą na ogłoszenie stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej w razie zagrożenia cyberprzestrzeni.

Za przyjęciem tej nowelizacji bez poprawek zagłosowało w środę 56 senatorów, 33 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Projekt nowelizacji ustawy o stanie wojennym i kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych został przygotowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i w czerwcu skierowany do Sejmu.

Wiosną prezydent Bronisław Komorowski mówił o konieczności wprowadzenia rozwiązań prawnych, które uwzględniałyby zagrożenie atakami na systemy teleinformatyczne. Wyrażał wtedy nadzieję, że parlament przyjmie te rozwiązania jeszcze w tej kadencji. Pod koniec maja projekt był jednym z tematów posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dyskutował o nim także z szefami sejmowych komisji: obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. służb specjalnych.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat za nowelizacją ustawy o stanie wojennym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.