SP o zmianie konstytucji i likwidacji immunitetu

SP o zmianie konstytucji i likwidacji immunitetu
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Solidarna Polska zwróciła się w środę do klubów parlamentarnych o poparcie zmiany konstytucji zmierzającej do likwidacji immunitetów; tego dnia SP ma przekazać klubom stosowny projekt. "Dość hipokryzji, zakłamania, dość robienia Polaków w konia" - mówił szef SP Zbigniew Ziobro.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Ziobro mówił o "projekcie zmiany konstytucji umożliwiającej likwidację immunitetów ws. kryminalnych i wykroczeniowych - w całości, bez znieczulenia i bez wątpliwości". Projekt ten - zapowiedział - ma zostać w środę wysłany do klubów parlamentarnych. SP chce zniesienia immunitetów posłów, senatorów, sędziów i prokuratorów.

Lider SP odniósł się też do poselskiego projektu ws. immunitetów, którym w środę zająć się ma Sejm. Projekt umożliwia karanie za wykroczenia drogowe bez konieczności uchylania immunitetu parlamentarzystów, prokuratorów, prezesa IPN, RPD i GIODO.

"Immunitet winien zostać zlikwidowany, to co dziś proponuje PO, to jest tylko i wyłącznie iluzja zmiany stanu rzeczy, który dziś mamy. To pozory. To tak naprawdę utrzymanie status quo" - ocenił Ziobro. "Dość hipokryzji, dość zakłamania, dość robienia Polaków w konia" - podkreślił

Ziobro przekonywał, że Solidarna Polska, domagając się likwidacji immunitetów, realizuje obietnice premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego i PO. "Oni obiecywali to, co my dziś przedstawiamy" - ocenił. W tym kontekście lider SP powiedział o akcji PO "4 razy Tak" z 2005 roku; jednym z czterech postulatów w tej akcji była likwidacja immunitetu parlamentarzystów.

DEON.PL POLECA

Ziobro przekonywał, że likwidacja immunitetu nic nie kosztuje. "Damy szansę Donaldowi Tuskowi, PO i wszystkim klubom parlamentarnym, by pokazali, czy dalej uważają, że są równi i równiejsi w Polsce" - powiedział.

Poseł SP Andrzej Romanek zastrzegł, że SP chce likwidacji immunitetu, ale opowiada się za "zachowaniem przywileju do prawa wolności słowa posła i senatora, jak i sędziego i prokuratora". Chodzi o to, jak tłumaczył, by nie byli oni "nękani z powodu oskarżeń prywatnych o zniesławienie lub zniewagę".

Posłowie SP zapowiedzieli też, że będą głosować za skierowaniem do dalszych prac projektu, którym w środę zajmie się Sejm.

Ziobro po raz pierwszy wystosował apel o zniesienie immunitetów pod koniec lipca ubiegłego roku; we wrześniu ponowił apel do szefów wszystkich ugrupowań parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetów.

Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt o zmianie ustawy zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92), Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów (307) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SP o zmianie konstytucji i likwidacji immunitetu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.