W PE odbędzie się debata o powodzi w Polsce

W PE odbędzie się debata o powodzi w Polsce
Propozycję debaty przedstawił szef Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Michał Kamiński (fot. flickr.com/ inyucho)
PAP / zylka

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o skutkach powodzi w Polsce - poinformował w czwartek jej pomysłodawca, eurodeputowany PiS Tomasz Poręba. Zgodziła się na to Konferencja Przewodniczących europarlamentarnych frakcji politycznych.

- By efektywnie pomóc powodzianom, należy uruchomić wszystkie możliwe środki, w tym środki unijne - powiedział europoseł Poręba.

Zgodnie z decyzją Konferencji Przewodniczących, na której forum propozycję przedstawił szef skupiającej posłów PiS Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Michał Kamiński, debata odbędzie się podczas najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu 14-17 czerwca.

Poręba, zasiadający w komisji rozwoju regionalnego PE, zaapelował także do premiera Donalda Tuska o zwrócenie się do Komisji Europejskiej o uruchomienie Funduszu Solidarności UE na zwrot części kosztów naprawy szkód w wyniku klęsk żywiołowych. KE w środę zapewniła, że jest gotowa pomóc Polsce uzyskać wsparcie z unijnego Funduszu.

Polska nigdy jeszcze nie wystąpiła o wsparcie z Funduszu Solidarności UE. Od jego powstania w 2002 roku środki pomocowe zostały przyznane 33 razy. W środę polski rząd aktywował natomiast Europejski Mechanizm Obrony Cywilnej, zwracając się do partnerów w UE o pomoc w związku z wielkimi powodziami na południu kraju i nadsyłanie pomp, na co kilka krajów odpowiedziało już pozytywnie.

Także w środę inny eurodeputowany PiS, Zbigniew Ziobro, wystąpił z inicjatywą przyjęcia przez PE rezolucji wzywającej Komisję Europejską do udzielenia pomocy krajom dotkniętym powodzią. Pomysł zyskał wsparcie pozostałych polskich europosłów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W PE odbędzie się debata o powodzi w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.