"Powodzianie mogą liczyć na solidarność UE"

"Powodzianie mogą liczyć na solidarność UE"
Buzek: "Kluczową sprawą będzie uruchomienie na rzecz Polski unijnego Funduszu Solidarności" (fot. PAP/ EPA Thierry Suzan)
PAP / zylka

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, który spotkał się z komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem, nie będzie problemów z uzyskaniem przez Polskę środków z unijnego Funduszu Solidarności na pomoc dla powodzian.

- W tak dramatycznych chwilach, kiedy kraj zalewa powódź, a Polacy tracą pod wodą dorobek życia, Polska może i powinna liczyć na wymierną pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej. Europejską solidarność gwarantuje Fundusz Solidarności" - oświadczył w czwartek Buzek.

Buzek podczas kończącej się w czwartek sesji PE w Strasburgu spotkał się z Johannesem Hahnem. - Rozmawialiśmy o możliwościach pomocy dla Polski. Kluczową sprawą będzie uruchomienie na rzecz Polski unijnego Funduszu Solidarności. Został on stworzony jako narzędzie pomocy państwom członkowskim w takich właśnie sytuacjach - powiedział. Hahn miał wyrazić opinię, że nie powinno być problemów z uruchomieniem tego funduszu dla Polski.

Następuje to na wniosek Komisji Europejskiej, potem pomoc muszą jeszcze zaakceptować Rada Ministrów państw UE i Parlament Europejski.

- Ze względu na niezwykłe rozmiary powodzi, która nawiedza Polskę, wspieram i będę wspierał w przyszłości wnioski polskiego rządu o udzielenie pomocy ze strony Unii Europejskiej. Parlament Europejski będzie wspólnie decydował z Radą o przyznaniu pomocy w ramach Funduszu Solidarności - dodał Buzek.

Ponadto Konferencja Przewodniczących Grup Politycznych PE podjęła w czwartek decyzję, że na następnej sesji parlamentu (16 czerwca) odbędzie się debata poświęcona sytuacji powodziowej w Polsce. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił eurodeputowany PiS Tomasz Poręba.

Fundusz Solidarności powstał w 2002 roku. Dotychczas został uruchomiony 33 razy w następstwie takich klęsk żywiołowych jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Jego budżet wynosi 1 miliard euro rocznie. Każde państwo członkowskie dotknięte klęską żywiołową może składać wniosek do KE o jego uruchomienie.

Polska nigdy jeszcze nie występowała o wsparcie z Funduszu Solidarności UE. W środę polski rząd aktywował natomiast Europejski Mechanizm Obrony Cywilnej, zwracając się do partnerów w UE o pomoc w związku z wielkimi powodziami na południu kraju i nadsyłanie pomp, na co kilka krajów odpowiedziało już pozytywnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Powodzianie mogą liczyć na solidarność UE"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.