Wybuchy w Zielonej Górze, 1 osoba nie żyje

Wybuchy w Zielonej Górze, 1 osoba nie żyje
Doszło do trzech pożarów. (fot. Flickr/com)
PAP / apio

Ofiarą śmiertelną jest ok. 50 letni mężczyzna. Znaleziono go w zsypie jednego z budynków. Do szpitala pogotowie zabrało siedem innych osób, prawdopodobnie nie doznały one groźnych dla życia obrażeń. Na miejsce akcji skierowano kolejnych 10 karetek - poinformował dyżurny operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie mł. bryg. Dariusz Kaczmarek.

- Podjęliśmy decyzję o ewakuacji z uwagi na zagrożenie wybuchem gazu, które nadal może występować na tych osiedlach - powiedział prezydent Zielonej Góry Janusza Kubicki.

Na terenie osiedli został odcięty gaz i prąd, ale w mieszkaniach działa ogrzewanie i jest woda. Ewakuowano ok. 6,5 tys. ludzi, którzy trafiają do wyznaczonych w mieście punktów ewakuacyjnych - w szkole podstawowej nr 7 przy ul. Zielonogórskiej, Zespole Szkół Akademickich przy Szosie Kisielińskiej i w hali przy ul. Szafrana. Osoby starsze i schorowane były zabierane przez karetki pogotowia do szpitala.

Część z mieszkańców opuściła swoje domy prywatnymi samochodami, niektórzy udali się na noc do rodzin. Osoby, które nie miały takich możliwości, były zabierane z osiedli autobusami komunikacji miejskiej. Prezydent Zielonej Góry zapewnił, że ewakuowani są objęci należyta opieką i wrócą do domów zaraz po tym, jak minie zagrożenie.

Rzeczniczka wojewody, Urszula Śliwińska-Misiak, powiedziała PAP, że 200 osób udało się do miejsc przeznaczonych dla ewakuowanych osób, pozostali znaleźli schronienie u swoich rodzin.

Ze względu na sytuację został uruchomiony wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest wojewoda Helena Hatka, która sprawdza, jak przebiega akcja.

Zagrożony teren został zabezpieczony przez policję. Na osiedla nie są wpuszczane osoby postronne. Strażacy sprawdzają mieszkanie po mieszkaniu we wszystkich budynkach. Pracują służby gazownicze, trwa sprawdzanie ciśnienie gazu w instalacjach budynków i szukanie ewentualnych jego wycieków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybuchy w Zielonej Górze, 1 osoba nie żyje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.