"Wydarzenia na Ukrainie budzą niepokój"

"Wydarzenia na Ukrainie budzą niepokój"
(fot. PAP/Artur Reszko)
PAP / ad

Wydarzenia na Ukrainie budzą także niepokój Polski, ze względu na zbliżające się EURO 2012 - oświadczył w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Przekazał wyrazy współczucia dla ofiar, a także dla państwa ukraińskiego.

Według ostatnich danych, w wyniku serii czterech wybuchów, do których doszło w piątek około południa w Dniepropietrowsku na wschodniej Ukrainie, rannych zostało 29 osób. Jak poinformowała PAP ambasada RP w Kijowie, wśród rannych nie ma Polaków.

"Mam wiedzę, że na szczęście te wybuchy, seria wybuchów, nawet nie wiemy dokładnie, ile ich było, nie spowodowały strat, w których by byli ofiarami Polacy" - powiedział prezydent w piątek dziennikarzom w Gibach (Podlaskie).

Zaznaczył, że "budzi oczywiście niepokój, także i Polski, ze względu na zbliżające się EURO 2012, takie pogorszenie klimatu, sytuacji w kraju, z którym razem to wielkie wydarzenie sportowe organizujemy".

"Odnoszę wrażenie, że to niewątpliwie może być oceniane właśnie w perspektywie chęci popsucia pewnego święta - EURO na Ukrainie. To budzi niepokój i to oczywiście budzi także wyrazy głębokiego współczucia dla ofiar, ale także dla państwa ukraińskiego" - powiedział prezydent.

Wśród osób, które odniosły obrażenia w piątkowych atakach w Dniepropietrowsku, jest dziesięcioro niepełnoletnich. Stan pięciorga rannych lekarze oceniają jako ciężki - poinformowano.

Eksplozje nastąpiły w krótkich odstępach czasu w popularnych częściach miasta. Jak podają ukraińskie źródła rządowe, prokuratura potraktowała te wydarzenia jako akt terroryzmu, a prezydent Wiktor Janukowycz zapowiedział, że autorzy ataków spotkają się z "adekwatną odpowiedzią" władz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wydarzenia na Ukrainie budzą niepokój"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.