Nie żyje założyciel wydawnictwa Wielka Litera

Nie żyje założyciel wydawnictwa Wielka Litera
Fot. Bukbuk / Youtube
5 miesięcy temu
PAP/kb

"Covid zabrał Pawła Szwed. Żegnaj Drogi Przyjacielu, kumplu, wydawco, towarzyszu podróży" - napisał na Facebooku Artur Domosławski.

- Książki są wieczne - powiedział w jednym z wywiadów Paweł Szwed. Jak podaje portal Culture.pl, wydawnictwo Wielka Litera powstało z inicjatywy Pawła Szweda w 2011 roku. Jego założeniem było publikowanie literatury pięknej i literatury faktu. Pod szyldem Wielkiej Litery wydawali Jerzy Pilch, Inga Iwasiów, Henryk Grynberg, Eustachy Rylski i wielu innych znanych autorów.

O swoim wydawnictwie mówił "małe, ale własne". W ciągu dziesięciu lat Wielka Litera zdołała wyrobić sobie solidną markę na rynku wydawniczym, a wydane w oficynie książki otrzymywały ważne nagrody literackie.

Wcześniej Paweł Szwed był szefem działu prozy polskiej i redaktorem naczelnym w wydawnictwie Świat Książki. Wydał m.in. w 2010 r. wzbudzającą wielkie kontrowersje biografię Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Kapuściński non-fiction" pióra Artura Domosławskiego. Wdowa po pisarzu, Alicja Kapuścińska, złożyła wówczas w sądzie pozew dotyczący ochrony dóbr osobistych i naruszenia praw autorskich przez autora biografii.

"Zarzuty stawiane książce nie znajdują uzasadnienia w jej treści, a argumenty wysuwane przez większość osób krytykujących jej powstanie każą sądzić, że książki nie czytały. Lektura +Kapuściński non-fiction+ prowadzi do wniosku, że książka została napisana obiektywnie. Wyłania się z niej Ryszard Kapuściński, jako człowiek z krwi i kości, ze wszystkimi skomplikowanymi szczegółami ducha i umysłu. Fakt, że nie jest to książka-pomnik, nie może być rozpatrywany jako zarzut" - mówił wówczas Szwed.

Pracownicy wydawnictwa Wielka Litera nazwali Szweda swoim "przyjacielem i mentorem". "Zawsze ambitny, z luzem i humorem, którym zjednywałeś sobie ludzi. Nie było dla Ciebie sytuacji bez wyjścia i niesamowita była ta świadomość, że mogliśmy zawsze na Ciebie liczyć. Na pierwszym miejscu zawsze byli dla Ciebie ludzie, zawsze powtarzałeś, że jesteśmy jednym organizmem i działamy razem" - czytamy w krótkiej notce pożegnalnej.

"Paweł Szwed nie żyje, przegrał walkę z covidem. 3 dni temu obchodziliśmy z Anią 10 rocznicę wydania naszej gruzińskiej książki. To Paweł nas do niej namówił i wydał, zmieniając tory naszych życiowych ścieżek" - napisał na Facebooku Marcin Meller. "A potem kolejne książki. To jeden z tych nielicznych ludzi, którzy w realny i konkretny sposób wpłynęli na moje życie i to pozytywnie. I wielu innych. Miał nosa do ludzi i do tekstów" - podkreślił Meller. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
24,43 zł
34,90 zł

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Nie żyje założyciel wydawnictwa Wielka Litera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.