Zmarła najwybitniejsza polska żeglarka. Jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat

Zmarła najwybitniejsza polska żeglarka. Jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat
(Fot. żeglarski.tv / Youtube)
 gdansk.pl / kb

W wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, najwybitniejsza polska żeglarka i pierwsza w historii kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Żeglarka zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca. O jej śmierci poinformowało Akademicki Klub Morski w Gdańsku, do którego Chojnowska-Liskiewicz należała przez 60 lat.

„W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu - nie tylko tego fizycznego - bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.” 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Po II wojnie światowej przeniosła się z rodziną do Ostródy, gdzie dorastała i rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przeniosła się do Gdańska, została studentką na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. 

W 1966 roku otrzymała patent kapitana, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie rejsu jachtu „Swarożyc” na Spitsbergen. Potem były kolejne wyprawy - m.in. do NRD i Szkocji.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek”. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku. Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była również wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

W 45. rocznicę rozpoczęcia wokółziemskiego rejsu Sejmik PoZŻ przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych.

Źródło: gdansk.pl / kb

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Twardowski
17,50 zł
25,00 zł

Płyta zawiera wybrane z całej twórczości ks. Jana Twardowskiego wiersze i prozę.

Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006), kaznodzieja i poeta. Przez pytania, stawiane nieraz z zaskakującą prostotą, odzierał z pozorów, zachęcał do autentyzmu i prowokował do...

Skomentuj artykuł

Zmarła najwybitniejsza polska żeglarka. Jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.