Airbusy A380 mogą mieć pęknięcia na skrzydłach; firma zaleci inspekcje

Airbusy A380 mogą mieć pęknięcia na skrzydłach; firma zaleci inspekcje
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Europejskie konsorcjum Airbus zaleci liniom lotniczym korzystającym z 25 samolotów A380 inspekcje mające sprawdzić, czy na skrzydłach nie powstały mikroskopijne pęknięcia mogące wpływać na spójność ich konstrukcji - podała we wtorek agencja Bloomberga.

W zeszłym tygodniu Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ogłosiła znalezienie pewniej liczby pęknięć na skrzydłach eksploatowanych samolotów pasażerskich A380. Wada dotyczy maszyn wyprodukowanych między 2004 i 2006 rokiem i może odbijać się na wytrzymałości konstrukcji. W razie wykrycia jej obecności w toku inspekcji z wykorzystaniem systemu ultradźwiękowego przewoźnicy powinni poprosić Airbusa o dalsze instrukcje naprawy przed kolejnym lotem - wskazała EASA w piątkowej dyrektywie.

Bloomberg przypomniał, że siedem lat temu Airbus zmagał się już z podobnym problemem w swoich samolotach. Wówczas powstawanie pęknięć na skrzydłach kosztowało przedsiębiorstwo miliony euro w naprawach. Agencja podkreśliła, że A380 - największy samolot pasażerski świata będący odpowiedzią na amerykańskiego Boeinga 747 - mierzył się także z wieloma innymi problemami. Airbus ogłosił w lutym br., że zaprzestanie budowy tego modelu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Airbusy A380 mogą mieć pęknięcia na skrzydłach; firma zaleci inspekcje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.