Apel intelektualistów o solidarność z uchodźcami

Apel intelektualistów o solidarność z uchodźcami
Uchodźcy zmierzający w stronę granicy Sarbsko - Chorwackiej (fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI )
PAP / jm

Około stu intelektualistów i polityków z Europy Środkowo-Wschodniej wezwało swe kraje do większej solidarności z uchodźcami. Wśród sygnatariuszy apelu są byli prezydenci Polski Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Do rządów i społeczeństw zaapelowano o nieprzymykanie oczu na "katastrofę humanitarną". "W imię naszego człowieczeństwa, naszych zasad i wartości" wezwano władze i społeczeństwo do zademonstrowania praktycznej solidarności z uchodźcami, "aby mogli oni znaleźć pośród nas bezpieczną przystań i cieszyć się swobodą wyboru ich własnej przyszłości".

Sygnatariusze apelu podkreślili, że wspólna Europa została zbudowana na fundamencie solidarności i że dziś nie można uchylać się od wspólnej odpowiedzialności za Unię Europejską, odwracając wzrok od ludzkiego nieszczęścia i sytuacji krajów najbardziej dotkniętych narastającą falą imigracji.

Apel podpisali m.in. byli premierzy Czech, Litwy i Węgier - Petr Pithart, Andrius Kubilus i Gordon Bajnai. Wśród sygnatariuszy jest też znany czeski reżyser Jirzi Mencel i litewski poeta Tomas Venclova

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel intelektualistów o solidarność z uchodźcami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.