Asad będzie zwalczać "grupy terrorystyczne"

Asad będzie zwalczać "grupy terrorystyczne"
(EPA/SYRIAN ARAB NEWS AGENCY)
PAP / psd

Prezydent Syrii Baszar el-Asad, który od blisko pięciu miesięcy zmaga się z protestami przeciwko swoim rządom, oświadczył we wtorek, że jest zdeterminowany, aby zwalczać "grupy terrorystyczne", oskarżane przez władze w Damaszku o sianie chaosu w kraju.

- Nie zaprzestaniemy ścigania grup terrorystycznych - powiedział syryjski prezydent na spotkaniu w Damaszku z szefem tureckiej dyplomacji Ahmetem Davutoglu.

Ze swej strony turecki minister wezwał syryjskie władze, by zaprzestały zabijać cywilów. Podkreślił, że jego rząd będzie monitorował wydarzenia w Syrii w nadchodzących dniach.

Davutoglu poinformował, że on i prezydent Asad omawiali "konkretne działania", jakie Syria powinna podjąć, żeby zakończyć rozlew krwi. - W sposób otwarty i przejrzysty omawialiśmy kwestie, jak zapobiegać konfrontacji armii i ludności - powiedział. Szef tureckiego MSZ nie sprecyzował jednak, jakie miałyby to być kroki, ani czy Asad zgodził się rozważyć ich podjęcie.

Jak oświadczył dziennikarzom w drodze powrotnej z Damaszku, Turcja będzie nadal rozmawiała z prezydentem Syrii w celu powstrzymania przemocy w tym kraju. Zapewnił, że Ankara będzie utrzymywała kontakty ze wszystkimi stronami syryjskiego społeczeństwa.

W jego ocenie spotkanie z syryjskim przywódcą było serdeczne i szczere. Rozmowa w cztery oczy trwała około dwóch godzin.

Syryjski reżim nie chce uznać rozmiarów ludowego ruchu kontestacji w kraju i oskarża "uzbrojone grupy" o przemoc i chaos, od kiedy rewolta w Syrii rozpoczęła się 15 marca.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wcześniej, że minister Davutoglu ma przekazać reżimowi syryjskiemu przesłanie z Ankary, która traci cierpliwość w obliczu przemocy i represji w Syrii.

Protesty przeciw autorytarnym rządom prezydenta Asada są krwawo tłumione przez władze. Według obrońców praw człowieka, od połowy marca w demonstracjach zginęło około 2 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Asad będzie zwalczać "grupy terrorystyczne"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.