"Asad sprytnie zgodził się na Konwencję "

"Asad sprytnie zgodził się na Konwencję "
(fot. EPA/SANA)
6 lat temu
PAP / drr

Przystępując do Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) prezydent Baszar el-Asad uzyskał dla siebie większe pole do manewru niż gdyby był zmuszony do rozbrojenia na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa - uważa były inspektor ONZ w Iraku Tim Trevan.

"Decyzja o przystąpieniu Syrii do Konwencji o zakazie broni chemicznej jest z jego strony sprytnym posunięciem. Podkopuje stanowisko Stanów Zjednoczonych domagających się zobowiązania Syrii do rozbrojenia na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa, mogącej posłużyć za podstawę do akcji wojskowej w razie nie zastosowania się do niej" - napisał Trevan w komentarzu zamieszczonym na portalu brytyjskiego dziennika "The Times".

Tim Trevan zauważa też, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa mogłaby nałożyć na Syrię wymóg zniszczenia arsenału broni chemicznej w krótszym czasie niż terminarz przewidziany w CWC.

ONZ potwierdził w sobotę, że otrzymał od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty w sprawie przystąpienia do CWC. Konwencja zacznie obowiązywać Syrię 14 października br.

Porozumienie USA-Rosja, które ogłoszono w sobotę w Genewie, przewiduje, że ważną rolę w likwidacji syryjskiej broni chemicznej odegra powołana na mocy konwencji CWC Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze czuwająca nad jej stosowaniem.

Według Trevana, rozbrojenie Syrii z broni chemicznej będzie trudniejsze niż rozbrojenie z niej Iraku w 1991 r. Zauważa, że iracka broń chemiczna znajdowała się zasadniczo w jednej odosobnionej wojskowej bazie, gdzie ją wyprodukowano.

Irak nie był ogarnięty wojną domową i nie zachodziła obawa, iż władze tego kraju użyją broni chemicznej. Mimo to, jak zaznaczył, władze w Bagdadzie "bawiły się z inspektorami w kotka i myszkę".

"Zniszczenie tak dużych zasobów broni chemicznej jak syryjskie może potrwać od 5 do 10 lat. Jeśli broń w tym czasie będzie nadal w rękach reżimu Asada, to może użyć jej w dowolnym czasie. Dodatkowo zachodzi ciągłe niebezpieczeństwo, że może ktoś inny może wejść w jej posiadanie" - obawia się ekspert.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Asad sprytnie zgodził się na Konwencję "
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Asad sprytnie zgodził się na Konwencję "
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.