Belgia. Więzienia są zbyt pełne, rząd zamierza skracać wyroki

Belgia. Więzienia są zbyt pełne, rząd zamierza skracać wyroki
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Więźniowie powinni być automatycznie zwalniani sześć miesięcy przed zakończeniem ich wyroku, wynika z propozycji przedstawionej przez ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenbornea. Jak uzasadnia ministerstwo sprawiedliwości, celem jest rozładowanie przeludnionych więzień.

Z ministerialnej propozycji wynika, że przestępcy opuszczaliby zakłady karne warunkowo pół roku wcześniej. Nie dotyczyłoby to osób skazanych za poważne przestępstwa m.in. terrorystów. Według ujawnionych przez media danych w belgijskich więzieniach znajduje się 1,6 tys. więcej zatrzymanych niż jest dostępnych miejsc.

„Wypuszczając wcześniej niektórych zatrzymanych, możemy ich w ten sposób zachęcać do dobrego zachowania” – uzasadnia minister Van Quickenborne.

Dziennik „De Standaard” przypomina, że ministerstwo sprawiedliwości zastosowało już ten środek podczas pandemii Covid-19. W 2020 r. zwolniono wcześniej około 200 osadzonych w więzieniach.

DEON.PL POLECA

Gazeta informuje także, iż coraz więcej więźniów wcześniej opuszcza zakłady karne. W 2017 roku 77 procent więźniów skazanych na trzy lata lub więcej odbyło co najmniej połowę kary, w zeszłym roku ta liczba spadła do 69 procent.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Kto się modli, słucha Słowa i przyjmuje sakramenty, ten doświadczy zmiany w swoim życiu, pojawią się w nim owoce. Jeśli zatrzymamy się tylko na poziomie wymagań moralnych i dobrej woli, pozostaniemy w tym samym miejscu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia. Więzienia są zbyt pełne, rząd zamierza skracać wyroki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.