Białoruś i Kazachstan są przeciwne polityce Rosji

Białoruś i Kazachstan są przeciwne polityce Rosji
(fot. PAP/EPA/ALEXEY DRUZHININ / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL)
5 lat temu
PAP / pk

Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii - informuje we wtorek dziennik "Wiedomosti".

Rosyjska gazeta powołuje się na władze Białorusi i Kazachstanu, które to kraje wraz z Federacją Rosyjską tworzą Unię Celną (UC). Od 1 stycznia UC ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG).

Cytowany przez "Wiedomosti" prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jego kraj nie poprze rosyjskiego zakazu importu produktów spożywczych z krajów, które wprowadziły sankcje przeciwko Rosji.

"Potrzebujemy polskich jabłek, to kupujemy je, ale nie dla Rosji, lecz dla rynku wewnętrznego. Potrzebujemy jakichś niemieckich specjałów, to też kupujemy je na użytek wewnętrzny. Potrzebujemy coś przetwarzać, to kupujemy i przetwarzamy" - powiedział białoruski prezydent.

Łukaszenka oznajmił zarazem, że nie będzie tranzytu przez Białoruś do Rosji produktów objętych przez Moskwę zakazem, gdyż obiecał to prezydentowi FR Władimirowi Puitinowi.

Natomiast służba prasowa prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa oświadczyła, że "embargo jest jednostronnym posunięciem Rosji; nie zakłada ono przyłączenia pozostałych krajów Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG)". JOG to inna struktura integracyjna tworzona przez FR, Białoruś i Kazachstan.

"Wiedomosti" przypominają, że Mińsk i Astana już raz odmówiły przyłączenia się do rosyjskich kroków protekcyjnych - dotyczyły one wówczas towarów z Ukrainy.

Dziennik przytacza też opinię ekonomisty Aleksieja Portanskiego, który przewiduje, że Moskwa raczej będzie przymykać oczy na to, jeśli przez terytorium Białorusi wwożna będzie do Rosji pewna ilość towarów objętych rosyjskimi sankcjami. "Łukaszenka rozumie, jak ważnym dla Kremla jest projekt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i wykorzystuje to" - wskazał ekonomista.

Białoruś zadeklarowała już, że jest gotowa odkupić niektóre produkty, które utknęły w drodze do Rosji w związku z sankcjami Moskwy.

7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białoruś i Kazachstan są przeciwne polityce Rosji
Komentarze (1)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
12 sierpnia 2014, 17:07
Czy Deon musi kłamać w tytule, jak (przepraszam za porównanie) GW? Z tekstu wynika, że sankcje nałożyła Rosja, a nie UC, dlatego inne kraje UC nie mają obowiązku stosowania tych sankcji. Cała reszta, to typowa PAP-ka.

Skomentuj artykuł

Białoruś i Kazachstan są przeciwne polityce Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.