Chiny rozjemcą między Izraelem a Palestyną?

Chiny rozjemcą między Izraelem a Palestyną?
Minister Spraw Zagranicznych Chin Wang Yi Fot.:Li jiangsong/depositphotos.com
6 miesięcy temu
GlobalTimes/tkb

Do niespodziewanego dyplomatycznego gestu doszło ze strony Chin, które przedstawiły propozycję dotyczącą rozejmu między Palestyną a Izraelem. Pomysł ogłosił tamtejszy minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Chińskie pomysły dot. eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie zostały przedstawione podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) odbywającej się w drugim tygodniu maja. Wang stwierdził, że "eskalacja konfliktu między Izraelem a Palestyną spowodowała wiele ofiar w tym te najgorsze, kobiet i dzieci. Sytuacja jest krytyczna, zaś zawieszenie broni i zaprzestanie przemocy pilnie potrzebne" - przekazał serwis GlobalTimes.

Jedyne wyjście z impasu, jakie widzi Chiński minister spraw zagranicznych to kompleksowe rozwiązanie kwestii palestyńskiej - sprawiedliwie i trwałe. Tylko wtedy można osiągnąć trwały pokój i bezpieczeństwo.

W odpowiedzi na obecną sytuację między Palestyną a Izraelem minister Wang przedstawił cztery punkty, które mogą przynieść pokój na Bliskim Wschodzie.

1. Zawieszenie broni i zaprzestanie przemocy

Chiny potępiały i potępiać będą jakiekolwiek akty przemocy wobec ludności cywilnej i wzywają do natychmiastowego zaprzestania jakichkolwiek działań wojennych - w szczególności Izrael.

2. Pomoc humanitarna potrzebna od zaraz

Chiny wzywają Izrael do pełnego i odpowiedzialnego wypełniania zobowiązań wynikających z traktatów międzynarodowych oraz do zniesienia wszystkich blokad i zaprzestania oblężenia Strefy Gazy. Wzywają także do zagwarantowania bezpieczeństwa i przestrzegania praw człowieka na terytorium Palestyny oraz zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej, którą musi zapewnić społeczność całego świata.

3. Wsparcie międzynarodowe jest obowiązkiem każdego kraju świata

Cała RB ONZ musi podjąć natychmiastowe działania w sprawie toczącego się konfliktu aby ten nie eskalował. Chiny zatem apelują do USA o wzięcie na siebie należytej odpowiedzialności i przyjęcie sprawiedliwego stanowiska w sprawie wydarzeń na Bliskim Wschodzie i wspieranie całej RB ONZ w działaniach prowadzących do ogłoszenia rozejmu między Izraelem a Palestyną.

4. Utworzenie państwa Palestyna

Podstawą do ogłoszenia pokoju jest jak najszybsze wznowienie rozmów przez obie strony konfliktu w oparciu o "rozwiązanie dwupaństwowe" w celu ogłoszenia niepodległego i suwerennego państwa Palestyna wraz ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Najważniejszym jest edukacja i pojednanie, które urzeczywistni harmonijne współistnienie narodów arabskich i żydowskich.

Źródło: GlobalTimes/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
25,94 zł
39,90 zł

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Chiny rozjemcą między Izraelem a Palestyną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.