Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory

Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
3 miesiące temu
PAP / pk

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska powiedziała we wtorek podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że na Białorusi konieczne jest przeprowadzenie w najbliższym czasie nowych wyborów prezydenckich.

"Swiatłana podkreśliła, że protesty na Białorusi to nie walka przeciwko Rosji ani też za Europą, tylko skutek wewnątrzbiałoruskiego kryzysu. A głównym celem narodu są obecnie nowe wybory. Ważne, by zostały one przeprowadzone w najbliższym czasie, bo przez 26 lat naród żył pod presją i nie zamierza tego dłużej znosić" - napisano w oświadczeniu na kanale Telegram Cichanouskiej.

Cichanouska powiedziała też na spotkaniu, że "pokojowe protesty na Białorusi nadal trwają i dlatego reżim (Alaksandra Łukaszenki) wciąż zwiększa liczbę więźniów politycznych". Wspomniała m.in. o swoim mężu, Siarhieju, któremu władze uniemożliwiły start w sierpniowych wyborach prezydenckich, oraz o członkini opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Maryi Kalesnikawej. "Dlatego jest obecnie bardzo ważne, by powstrzymać przemoc i uwolnić więźniów politycznych" - powiedziała.

Dodała, że białoruski naród oczekuje także "wsparcia inwestycyjnego, pomocy niezależnym mediom i organizacjom obywatelskim".

Spotkanie trwało 45 minut. Cichanouska podarowała Merkel biało-czerwono-biały parasol (w kolorach flagi białoruskiej używanej przez opozycję) i książkę "Kraj Białoruś" Uładzimira Arłoua w tłumaczeniu na niemiecki.

Przed spotkaniem z Merkel Cichanouska obejrzała fragment muru berlińskiego. Podkreśliła, że jest to dla niej symbol przemian, które chciałaby przeprowadzić we własnym kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Cichanouska na spotkaniu z Merkel: na Białorusi potrzebne są nowe wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.