Czołgi odjeżdżają poza linię frontu w Donbasie

Czołgi odjeżdżają poza linię frontu w Donbasie
(fot. EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)
PAP / psd

Z linii frontu walk z prorosyjskimi separatystami w obwodzie ługańskim na wschodniej Ukrainie wycofano w poniedziałek pierwsze czołgi ukraińskiej armii - poinformował rzecznik prasowy sił rządowych w tym regionie Rusłan Tkaczuk.

Operacja rozpoczęła się o godzinie 10. (o 11. w Polsce). Prócz czołgów na odległość 15 kilometrów od linii rozdziału przerzucane jest uzbrojenie o kalibrze poniżej 100 mm - przekazał. "Wszystkie działania są uzgodnione z obserwatorami specjalnej misji monitoringowej OBWE. Na miejscu obecni są przedstawiciele mediów" - podkreślił Tkaczuk.

Szef podlegającej władzom Ukrainy ługańskiej obwodowej administracji państwowej Hryhorij Tuka oświadczył, że według jego informacji uzbrojenie wycofują także oddziały samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). "Proces rozpoczął się z dwóch stron (konfliktu)" - powiedział w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

Wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm to efekt porozumienia, zawartego 29 września w Mińsku przez przedstawicieli trójstronnej grupy kontaktowej, w skład której wchodzi Ukraina, Rosja i OBWE. Pierwszy etap operacji obejmuje obwód ługański. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim.

W piątek, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) w Paryżu prezydent Petro Poroszenko poinformował, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie 41 dni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czołgi odjeżdżają poza linię frontu w Donbasie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.