Egipt: wielki imam Al-Azharu odrzucił prośbę o spotkanie z wiceprezydentem USA

Egipt: wielki imam Al-Azharu odrzucił prośbę o spotkanie z wiceprezydentem USA
(fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM)
PAP / kk

Jeden z najważniejszych religijnych przywódców egipskich i muzułmańskich, wielki imam meczetu Al-Azhar w Kairze, na znak protestu przeciw uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa Izrael odrzucił w piątek prośbę o spotkanie z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em.

Ahmed Muhammad Ahmed el-Tajeb, nazywany również wielkim szejkiem Al-Azharu, odrzucił prośbę USA o spotkanie z Pence'em 20 grudnia, mówiąc, że najpierw prezydent USA Donald Trump musi odwołać swoją decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę żydowskiego państwa. Jerozolimę Trump uznał za stolicę Izraela w środę.

Wielki imam Al-Azharu uważany jest przez część muzułmanów za najwyższy autorytet sunnickiego islamu i prawa koranicznego. Jest imamem meczetu Al-Azhar i byłym "rektorem" działającego przy nim najsłynniejszego uniwersytetu muzułmańskiego, który założono w X wieku. Do jego obowiązków należy nadal sprawowanie pieczy nad uczelnią. Cieszy się opinią jednego z najbardziej umiarkowanych duchownych sunnickich w Egipcie.

Komunikat mówi o "kategorycznym odrzuceniu formalnej prośby amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a o spotkanie 20 grudnia".

Ambasada Stanów Zjednoczonych złożyła oficjalną prośbę tydzień temu "i wielki imam dał pozytywną odpowiedź, ale po niesprawiedliwej amerykańskiej decyzji o Jerozolimie wielki imam Al-Azharu oznajmia swoją stanowczą i ostateczną odmowę spotkania" - głosi oświadczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Egipt: wielki imam Al-Azharu odrzucił prośbę o spotkanie z wiceprezydentem USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.