Fabius: Możliwy szczyt UE w sprawie Ukrainy

Fabius: Możliwy szczyt UE w sprawie Ukrainy
(fot. EPA/ERNESTO MASTRASCUSA)
6 lat temu
PAP / kn

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że w przyszłym tygodniu może odbyć się szczyt przywódców krajów UE o sytuacji na Ukrainie, na którym mogą zostać przyjęte nowe sankcje wobec Rosji.

"Jeśli będzie to konieczne, to w przyszłym tygodniu może odbyć się spotkanie na szczeblu szefów europejskich państw i rządów, które może przyjąć nowe sankcje" - powiedział Fabius dziennikarzom na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.
Sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie w miniony weekend prorosyjscy separatyści zaatakowali i zajęli budynki administracyjne w kilku miastach w obwodzie donieckim, była jednym z głównych tematów poniedziałkowej narady szefów dyplomacji. Według Fabiusa akcje na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy są zorganizowane. "Wydaje się jasne, że Rosja ponosi odpowiedzialność za tę przemoc. Wychodząc z tego założenia musimy działać" - dodał francuski minister.    
To, czy UE zaostrzy sankcje wobec Rosji zależeć będzie od rozwoju wypadków na wschodzie Ukrainy, a także od rezultatów zaplanowanego na 17 kwietnia czterostronnego spotkania szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, UE i USA w Genewie. Z uwagi na to spotkanie w poniedziałek ministrowie państw UE wstrzymali się z decyzjami dotyczącymi sankcji. Rozszerzono jedynie o cztery osoby czarną listę Ukraińców, winnych sprzeniewierzenia funduszy państwowych. Ich aktywa ulokowane w bankach UE zostaną zamrożone. 
Wypowiedzi ministrów poszczególnych państw wskazują, że Unia jest podzielona w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague ocenił jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, że należy wprowadzić sankcje tzw. trzeciej fazy, czyli gospodarcze, dotyczące handlu i finansów. Także litewski minister Linas Linkeviczius przekonywał, że "nie należy zajmować się myciem naczyń, gdy dom płonie". Z kolei Luksemburczyk Jean Asselborn ocenił, że sankcje nie są pomocne. 
W poniedziałek kraje UE mają też poprosić Komisję Europejską, aby odpowiedziała w ich imieniu na list prezydenta Rosji Władimira Putina do 18 państw Unii, w którym ostrzegał on, że narastający dług Ukrainy za rosyjski gaz może doprowadzić do zakłóceń w tranzycie surowca do państw unijnych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fabius: Możliwy szczyt UE w sprawie Ukrainy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Fabius: Możliwy szczyt UE w sprawie Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.