Głód w Afryce. Klęski żywiołowe i brak żywności

Głód w Afryce. Klęski żywiołowe i brak żywności
(fot. UK Department for International Development / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / slo

Prawie 60 mln mieszkańców Czarnej Afryki nie ma pożywienia, a w związku z ulewnymi deszczami i suszami będzie jeszcze mniej żywności - ostrzegła w poniedziałek Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

- Powracające kryzysy bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce sprawiają, że ludzie pogrążają się w apatii. Jednak sytuacji, z którą walczą dziś miliony rodzin, można uniknąć i nie powinniśmy jej tolerować - powiedział reprezentant IFRC na Afrykę Południową Michael Charles.

Obecnie wielu ludzi w Afryce zjada codziennie posiłek w postaci liści i innych zastępujących żywność składników o bardzo niskiej wartości odżywczej - powiedziała przedstawicielka IFRC odpowiedzialna za działanie organizacji na Sahelu Miriam Grove. - Ci ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy - dodała, podkreślając, że bezzwłoczne działania mogą zapobiec pogarszaniu się sytuacji w przyszłości.

W latach 2014 i 2015 szereg wstrząsów klimatycznych zniszczył uprawy, pozostawiając miliony ludzi bez pożywienia.

Jednak jak pisze agencja AFP, nękające Afrykę zjawisko klimatyczne El Nino, które polega na ogrzewaniu wód Oceanu Spokojnego, wzmoże się w najbliższych miesiącach i w 2016 roku wciąż będzie trwało. El Nino wpływa na zmiany przebiegu pór deszczowych oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie w Afryce Równikowej i susze na niektórych obszarach Afryki Południowej i Sahelu.

IFRC ocenia, że łącznie na pomoc dla Gambii, Mauretanii, Namibii, Senegalu, Zimbabwe i Malawi - krajów, w których skutki El Nino mogą być najbardziej dotkliwe - potrzeba pilnie ponad 7 mln euro.

Według danych UNICEF-u ponad jedna trzecia dzieci w Afryce Subsaharyjskiej nie rozwija się prawidłowo w wyniku niedożywienia w łonie matki i w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Głód w Afryce. Klęski żywiołowe i brak żywności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.