Holandia: uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją

Holandia: uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją
(fot. depositphotos.com)
8 miesięcy temu
PAP / jb

Sąd w Hadze uniewinnił w środę holenderskiego lekarza, który dokonał eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na demencję. Zdaniem prokuratury lekarz naruszył niejednoznacznie sformułowany obowiązek skonsultowania swej decyzji z chorą bez względu na jej stan umysłowy.

Sąd orzekł, że pacjentka jednoznacznie zażądała eutanazji na wcześniejszym etapie swej choroby, a lekarz zrealizował jej wolę i dokonał w tego w pełnej zgodzie z prawem, po zasięgnięciu opinii innych lekarzy i rodziny chorej.

Pomoc w samobójstwie i zabójstwo z litości są w Holandii dozwolone, jeśli żąda tego dla siebie osoba doświadczająca niedających się znieść i zarazem nieuleczalnych cierpień, przy czym cała procedura eutanazji musi się odbywać pod nadzorem medycznym.

Kobieta, której zgon był przedmiotem postępowania sądowego, sporządziła potwierdzoną urzędowo deklarację, że chce poddania się eutanazji w przypadku, gdyby stan jej zdrowia znacznie się pogorszył. Lekarz dokonał tego za zgodą i przy wsparciu jej rodziny.

"Sąd doszedł do wniosku, że lekarz nie potrzebował aktualnego sprawdzenia pragnienia eutanazji (u pacjentki)" - oświadczyła przewodnicząca składu sędziowskiego Mariette Renckens. Jak zaznaczyła, chora miała zbyt daleko posuniętą demencję, by mogła zaprezentować "spójne" żądanie przyspieszenia zgonu, ale żądanie takie przedstawiła wcześniej w dokumencie oraz w licznych rozmowach z rodziną i personelem medycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Holandia: uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
12 września 2019, 19:38
Do tego prowadzi odrzucenie chrześcijaństwa
KN
Krzysiek Niepiekło
12 września 2019, 05:45
No ale to było oczywiste zabójstwo, skoro pacjentka ostro protestowała przeciwko temu zabiegowi. Jasno wyrażała swój aktualny sprzeciw. 

Skomentuj artykuł

Holandia: uniewinniono lekarza ws. eutanazji pacjentki z demencją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.