Irak: 29 osób zginęło w zamachu w meczecie

Irak: 29 osób zginęło w zamachu w meczecie
(fot. flickr.com/ by james.gordon6108)
PAP / ad

Co najmniej 29 osób zginęło, a 38 zostało rannych w zamachu samobójczym, do którego doszło w niedzielę wieczorem w sunnickim meczecie w zachodniej części Bagdadu - poinformowały źródła szpitalne.

Agencja AFP podaje nieznacznie niższą liczbę ofiar i rannych, odpowiednio 28 i 37 osób. Z kolei Reuters mówi o co najmniej 24 zabitych i ponad 30 rannych.

Do ataku doszło w największym w Bagdadzie sunnickim meczecie ok. godz. 21.40 czasu miejscowego (20.40 czasu polskiego) podczas specjalnego nabożeństwa odprawianego w świętym dla muzułmanów miesiącu ramadan, który kończy się we wtorek.

Zamachowiec najprawdopodobniej działał przy pomocy członka sunnickiej organizacji strzegącej bezpieczeństwa meczetu - powiedział rzecznik sił irackich gen. Kasim al-Musawi.

DEON.PL POLECA

"Niewątpliwie ktoś musiał pomóc zamachowcowi, (...) ktoś z ochrony meczetu" - zaznaczył.

Jak dotąd nikt nie przyznał się do niedzielnego zamachu. Associated Press przypomina jednak, że samobójcze ataki są najczęściej dokonywane przez członków Al-Kaidy.

Agencja zauważa również, że w ostatnim czasie Al-Kaida skupia się na atakach na irackie siły bezpieczeństwa i rząd, by pokazać, że sytuacja w Iraku mimo wieloletniej już obecności wojsk amerykańskich pozostaje niestabilna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irak: 29 osób zginęło w zamachu w meczecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.