Izrael ewakuował z Syrii 800 osób związanych z Białymi Hełmami

Izrael ewakuował z Syrii 800 osób związanych z Białymi Hełmami
(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)
PAP / sz

Izraelskie wojsko ewakuowało z Syrii w nocy z soboty na niedzielę ok. 800 osób związanych z Białymi Hełmami, organizacją pomocową działającą na terenach kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów - podały media. Tymczasowo przyjęła ich Jordania.

Do operacji doszło w regionie Wzgórz Golan na pograniczu syryjsko-izraelskim. Jak zauważa AP, to pierwsza taka interwencja państwa żydowskiego podczas konfliktu syryjskiego.

Izraelskie wojsko swoje działania nazywa "wyjątkowym gestem humanitaryzmu" i wskazuje, że członkom Białych Hełmów groziła śmierć.

Syryjczycy znajdują się obecnie w Jordanii. Władze tego państwa na prośbę Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Kanady zgodziły się przyznać członkom Białych Hełmów i ich rodzinom tymczasowy azyl przed przeniesieniem ich do państw Zachodu - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Ammanie.

Od kilku tygodni trwa ofensywa syryjskich wojsk rządowych na rebeliantów na południowym zachodzie Syrii. Armia reżimu Baszara el-Asada kontroluje już większość terytoriów w tym regionie. W piątek rebelianci zaczęli opuszczać swoje pozycje w muhafazie Kunejtra, graniczącej z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan.

Operacje armii syryjskiej przeciwko rebeliantom na południu kraju są przeprowadzane przy zachowaniu przez Izrael neutralności. Jest to efekt ustaleń spotkania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w Moskwie 11 maja oraz poniedziałkowego spotkania Putina z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem w Helsinkach.

Zgodnie z ustaleniami izraelsko-amerykańsko-rosyjskimi Moskwa obiecała, że nie dopuści oddziałów irańskich do granicy z Izraelem oraz będzie gwarantować przestrzeganie Porozumienia o Rozdziale Sił na Wzgórzach Golan z 1974 r. W zamian państwo żydowskie nie będzie atakował oddziałów syryjskich wchodzących do muhafazy Kunejtra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael ewakuował z Syrii 800 osób związanych z Białymi Hełmami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.