Jaceniuk wyklucza rozmowy z separatystami

Jaceniuk wyklucza rozmowy z separatystami
(fot. Ybilyk / CC BY-SA 3.0)
6 lat temu
PAP / ptsj

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wykluczył w środę możliwość bezpośrednich negocjacji z prorosyjskimi separatystami. Jednocześnie zaapelował do władz w Moskwie o stosowanie się do formatu genewskiego i mińskiego ws. rozejmu na wschodzie Ukrainy.

"Nie będziemy prowadzić bezpośrednich rozmów z rosyjskimi terrorystami. Jeżeli chcą pokoju, niech się stosują do ustaleń z Mińska" - ostrzegł Jaceniuk podczas posiedzenia rządu w Kijowie. Oskarżył jednocześnie Moskwę o łamanie ustaleń dotyczących rozejmu.

"Rosja ze wszystkich sił próbuje odejść od formatu (mińskiego) i proponuje nam drugą Abchazję na terytorium Ukrainy" - uznał szef rządu w Kijowie. Zapowiedział także, że ukraińskie władze będą nadal dążyć do zapewnienia pomocy humanitarnej na wschodzie kraju. Jednak jeżeli "rosyjscy najemnicy tam pozostaną nie będzie możliwe zapewnienie pomocy socjalnej i pieniędzy" - zaznaczył Jaceniuk.

Szef ukraińskiego rządu uznał, że najlepszą płaszczyzną do osiągnięcia porozumienia z władzami w Moskwie jest stosowanie się do formatu genewskiego, który nie zakłada udziału przedstawicieli separatystów w rozmowach.

"To jest wspólne stanowisko głowy państwa i szefa rządu - najlepszą i najbardziej efektywną platformą negocjacji jest format genewski" - podkreślił Jaceniuk.

Wcześniej we wtorek premier Jaceniuk wezwał Rosję do "poważnych rozmów" na temat deeskalacji sytuacji w Donbasie, obarczając jednocześnie Moskwę odpowiedzialnością za wywołanie katastrofy humanitarnej na wschodzie Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaceniuk wyklucza rozmowy z separatystami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.