Jaka jest geneza koronawirusa? "WHO nie ma uprawnień, by kogokolwiek w tej kwestii zmuszać

Jaka jest geneza koronawirusa? "WHO nie ma uprawnień, by kogokolwiek w tej kwestii zmuszać
Fot. Martin Sanchez / Unsplash
2 tygodnie temu

Pandemia w wielu regionach świata nadal nie daje za wygraną, nadal również nie znamy szczegółów co do samego powstania koronawirusa. Chiny natomiast, jak podaje WHO nie chcą ujawnić wszystkich informacji.

Dr Mike Ryan, dyrektor programu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczył, że WHO nie może zmusić władz Chin do udostępnienia większej ilości danych dotyczących poszukiwania źródła pandemii Covid-19 – podała agencja Reutera.

Ryan zapewnił natomiast, że jego organizacja zaproponuje badania konieczne do podniesienia na „następny poziom” wiedzy o pochodzeniu koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje Covid-19.

Na konferencji prasowej jeden z dziennikarzy pytał Ryana, w jaki sposób WHO zamierza „zmusić Chiny” do większej otwartości w badaniach dotyczących genezy pandemii.

„WHO nie ma uprawnień, by kogokolwiek w tej kwestii zmuszać (...) W pełni oczekujemy współpracy, wkładu i wsparcia ze strony wszystkich naszych państw członkowskich w tym przedsięwzięciu” – odparł dyrektor programu WHO ds. kryzysów zdrowia.

Ponad półtora roku od wybuchu pandemii wciąż nie jest jasne, skąd wziął się koronawirus, ani w jaki sposób po raz pierwszy zaatakował człowieka. Wśród głównych hipotez wymieniane jest przejście patogenu na ludzi ze zwierząt w sposób naturalny, a także jego wyciek z laboratorium w chińskim mieście Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze przypadki nowej choroby.

Zespół międzynarodowych naukowców pod egidą WHO, który odwiedził Wuhan na początku 2021 roku, ocenił, że najbardziej prawdopodobne było przejście wirusa z naturalnego rezerwuaru przez zwierzęcego pośrednika. Teorię o wycieku z laboratorium uznali natomiast za „skrajnie mało prawdopodobną”. Zaprzeczają jej również chińskie władze.

Członkowie zespołu przekazali jednak, że nie uzyskali dostępu do wszystkich potrzebnych danych, co podsyciło dyskusje o braku przejrzystości ze strony chińskich władz. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że potrzeba dalszych badań, a hipoteza o wycieku z laboratorium będzie w dalszym ciągu rozważana. O kolejne, przejrzyste i skrupulatne dochodzenie apelują władze USA.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński
18,77 zł
26,82 zł

Ponad 5000 lat rozwoju kultury chińskiej w izolacji od Zachodu sprzyjało powstawaniu wielu nieporozumień i stereotypów w postrzeganiu tego najliczniejszego narodu świata. Nieustannie zajęta własnymi sprawami Europa nie do końca rozumiana jest także przez Chińczyków.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jaka jest geneza koronawirusa? "WHO nie ma uprawnień, by kogokolwiek w tej kwestii zmuszać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.