Jarmark ze Strasburga przed murami Kremla

Jarmark ze Strasburga przed murami Kremla
(fot. kyrandesa / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Od poniedziałku Moskwa po raz pierwszy w historii gości jarmark bożonarodzeniowy ze Strasburga, jeden z najstarszych takich targów w Europie. Swoje podwoje alzacki jarmark otworzył na Placu Maneżowym, przed murami Kremla.

Będzie czynny do 7 stycznia, czyli prawosławnego Bożego Narodzenia.
Zbudowano tam 20 drewnianych domków, w których rzemieślnicy z Alzacji oferują swoje wyroby. Piętnaście do stolicy Rosji przywieziono z tego regionu Francji, pozostałe pięć - z obwodu wołogodzkiego na północy Rosji, rodzinnych stron Dziadka Mroza, tj. rosyjskiego odpowiednika Świętego Mikołaja.
Mieszkańcy Moskwy mogą tam nabyć m.in. oryginalne ozdoby choinkowe i stołowe z papieru, metalu, szkła, porcelany i ceramiki, eleganckie obrusy i serwety, alzackie tkaniny ludowe, zabawki, bożonarodzeniowe pierniki i słodycze. Łącznie ponad 800 rozmaitych towarów.
Goście jarmarku mogą też skosztować i kupić tradycyjne przysmaki alzackiej kuchni: zupy, kasze, parówki, foie gras (strasburski pasztet) na tostach piernikowych, tarte flambee (alzacki placek pieczony w ogniu) i przyrządzone według starego przepisu grzane wino. 
Do Moskwy przyjechali również alzaccy piekarze, którzy specjalnie dla mieszkańców rosyjskiej stolicy wypiekają croissanty i 10 rodzajów bredele, czyli bożonarodzeniowych ciasteczek. Oprócz tego na Placu Maneżowym w specjalnie przywiezionej ze Strasburga małej lokomotywie pieczone są kasztany.
Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków w Europie sięga czasów średniowiecza. Współcześnie odbywa się około 800 takich targów. W dużych miastach trwają one od początku Adwentu do Bożego Narodzenia lub pierwszych dni nowego roku.
Jarmark w Strasburgu należy do najstarszych i największych. Początkowo nazywano go Klausenmarik, czyli Jarmark Św. Mikołaja. W 1570 roku jego nazwę zmieniono na Christkindelsmarik, tj. Jarmark Dzieciątka Jezus. Od 1992 roku Strasburg nosi tytuł "Stolicy Bożego Narodzenia".
W 2011 roku jarmark bożonarodzeniowy ze Strasburga gościł w Tokio, gdzie odwiedziło go ponad pół miliona mieszkańców stolicy Japonii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jarmark ze Strasburga przed murami Kremla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.