KE nie zamierza renegocjować z Londynem porozumienia ws. Brexitu

KE nie zamierza renegocjować z Londynem porozumienia ws. Brexitu
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
PAP / kk

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że nie zamierza renegocjować zawartego z Londynem porozumienia ws. Brexitu. "Umowa jest na stole" - powiedziała na konferencji rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Rzeczniczce zadano pytanie o poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że Wielka Brytania ma prawo jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. Taka decyzja stwarza władzom w Londynie możliwość potencjalnej zmiany decyzji w sprawie Brexitu.

Andreewa odpowiedziała, że KE przyjęła do wiadomości wyrok TSUE i szanuje tę decyzję. Jednocześnie podkreśliła, że Komisja Europejska nie zamierza renegocjować zawartego z Londynem porozumienia ws. Brexitu.

Rzeczniczka podkreśliła, że Wspólnota jest gotowa na "wszystkie scenariusze". Poinformowała, że szef KE Jean-Claude Juncker rozmawiał przez telefon z premier Wielkiej Brytanii Theresą May w niedzielę.

Orzeczenie wydane przez TSUE zostało ogłoszone na krótko przed głosowaniem w brytyjskiej Izbie Gmin w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu. Wzmacnia ono obóz opowiadających się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE.

Brytyjskie media nieoficjalnie poinformowały w poniedziałek, że May zdecydowała się na przełożenie zaplanowanego na wtorek głosowania.

Downing Street nie skomentowało jeszcze tych doniesień, ale w trakcie wcześniejszego regularnego briefingu prasowego rzecznik szefowej rządu zapewniał, że do głosowania zgodnie z planem dojdzie we wtorek.

Na poniedziałek po południu zapowiedziano oświadczenie May w Izbie Gmin dotyczące planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE nie zamierza renegocjować z Londynem porozumienia ws. Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.