KE: pieniądze z Nobla dla dzieci-ofiar wojen

KE: pieniądze z Nobla dla dzieci-ofiar wojen
(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Komisja Europejska zdecydowała w środę, że ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro, które przyznano jej w ramach tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, przeznaczy na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen.

Porozumienie w tej sprawie podpisali szef KE Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Komisja - jak głosi jej komunikat - zamierza przeznaczyć środki z Pokojowej Nagrody Nobla na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu. "Ponieważ najmłodsi są przyszłością każdego społeczeństwa i jednocześnie należą do najsłabszych, środki, które otrzymuje Unia Europejska, powinny być inwestowane w dzieci, które są ofiarami konfliktów" - głosi oświadczenie KE.

UE ogłosiła też w środę konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku od ośmiu do 24 lat, w którym chce wyłonić szczęśliwców mających wziąć udział w ceremonii wręczenia pokojowego Nobla w Oslo. Czterej zwycięzcy, których pisemne i rysunkowe prace będą ocenione najwyżej, zostaną zaproszeni przez przewodniczących PE, Rady Europejskiej i KE do oficjalnej delegacji odbierającej nagrodę 10 grudnia w norweskiej stolicy.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE: pieniądze z Nobla dla dzieci-ofiar wojen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.