Kerry: Asad przeszkodą dla Syryjczyków

Kerry: Asad przeszkodą dla Syryjczyków
(fot. PAP / EPA / BERND VON JUTRCZENKA)
PAP / ml

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w czwartek w Berlinie, że Stany Zjednoczone, Iran, Rosja i Europa są zgodne co do tego, że to Syryjczycy powinni wybrać swe przyszłe przywództwo, ale że na przeszkodzie stoi prezydent Baszar el-Asad.

W piątek Kerry ma się spotkać z szefami dyplomacji Turcji, Arabii Saudyjskiej oraz Rosji, która jest głównym sojusznikiem Asada.

DEON.PL POLECA




Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który wystąpił razem z Kerrym na konferencji prasowej, powiedział, że rosyjskie naloty w Syrii "spowodowały więcej cierpienia" i doprowadziły do wzrostu liczby uchodźców. Wyraził opinię, że zaangażowanie militarne Rosji w Syrii sprawiło, iż rozwiązanie konfliktu syryjskiego stało się bardziej skomplikowane.

Moskwa włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza m.in. Państwo Islamskie, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem w Damaszku.

Reuters napisał w środę, powołując się na swą analizę danych rosyjskiego resortu obrony, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do Państwa Islamskiego. Dane o celach rosyjskich nalotów potwierdzają opinię USA i ich sojuszników w NATO, zgodnie z którą celem rosyjskiej interwencji w Rosji jest wsparcie Asada - zaakcentował Reuters.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kerry: Asad przeszkodą dla Syryjczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.