Kolonia: nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w czasie karnawału

Kolonia: nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w czasie karnawału
(fot. PAP/EPA/OLIVER BERG)
5 lat temu
PAP / kw

2,5 tys. policjantów będzie strzec porządku w Kolonii podczas ostatnich dni obchodzonego w Nadrenii hucznie karnawału. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa mają zapobiec powtórce sytuacji z sylwestra, gdy doszło do napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety.

Akcja policji rozpocznie się już w najbliższy czwartek obchodzony w Nadrenii jako "babskie zapusty". Tego dnia kobiety opanowują siedziby władz miejskich i po przejęciu symbolicznych kluczy rozpoczynają swoje rządy. Do tradycji należy obcinanie krawatów wszystkim napotkanym mężczyznom.

Punktem kulminacyjnym karnawału będzie pochód przez miasto w "Różowy Poniedziałek", w którym bierze zwykle udział kilkaset tysięcy osób.

"Wszyscy chętni będą mogli świętować karnawał bez narażania się na niebezpieczeństwo" - zapewniła burmistrz Kolonii Henriette Reker, zastrzegając, że "niemożliwe jest stuprocentowe bezpieczeństwo".

Na ulicach Kolonii będzie 2,5 tys. policjantów - dwa razy więcej niż rok temu. Miasto zainwestowało niemal pół miliona euro w personel i środki bezpieczeństwa. Zmobilizowało też ponad 800 strażaków i sanitariuszy.

Na placu między dworcem głównym a katedrą będzie działał punkt pomocy dla napastowanych kobiet.

Policja prowadzi akcję uświadamiającą wśród uchodźców. W ośrodkach dla imigrantów rozprowadzane są broszury informacyjne wyjaśniające tradycję niemieckiego karnawału i przypominające cudzoziemcom, że w Niemczech obowiązuje równouprawnienie mężczyzn i kobiet.

W noc sylwestrową przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Grupki mężczyzn tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji. Śledztwo wykazało, że napastnikami byli głównie imigranci z Afryki Północnej.

Liczba zawiadomień o napaściach seksualnych i rabunkowych na kobiety w sylwestra w Kolonii i innych okolicznych miastach przekroczyła 1000.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolonia: nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w czasie karnawału
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.