Komisja Europejska stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom w sprawie uchodźców

Komisja Europejska stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom w sprawie uchodźców
(fot. PAP / EPA / OLIVIER HOSLET)
4 lata temu
PAP / mp

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził w środę, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie kraje członkowskie, żeby wywiązały się ze swoich zobowiązań. Państwa muszą pokazać solidarność teraz. (...) Jeśli kraje, które nie przyjęły ani jednej osoby, albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zrobią nic w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze, aby skierować sprawę do Trybunału" - podkreślił komisarz.

Komisja Europejska wystąpiła na środowym spotkaniu unijnych ambasadorów z wnioskiem, by 25 września na posiedzeniu Rady UE mogła przekazać informacje w sprawie dialogu z Polską w kontekście procedury praworządności - potwierdziły PAP źródła w Brukseli.
Według relacji jednego ze źródeł PAP żaden z przedstawicieli państw członkowskich nie zareagował na ten wniosek. Jeszcze w maju ustalono, że KE ponownie przedstawi tę sprawę Radzie UE, czyli przedstawicielom państw członkowskich.
W poniedziałek wiceszef KE Frans Timmermans mówił, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie w dialogu rozwiązania dotyczącego praworządności w Polsce. Zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.
"Mamy odpowiednie instrumenty, mamy artykuł 7. traktatu, który możemy uruchomić, ale ostatecznie w Europie rozwiązujemy problemy przez dialog. To coś, co staram się robić od półtora roku z polskim rządem, aby uniknęli ograniczenia niezależności wymiaru sprawiedliwości" - mówił Timmermans.
W ubiegłym tygodniu wiceszef KE relacjonując stan dialogu z Polską mówił, że najnowsza odpowiedź z Warszawy na zalecenia w sprawie praworządności nie pokazuje, że rząd planuje jakiekolwiek kroki, aby zająć się problemami, wskazanymi przez KE.
Po czwartkowej debacie z europosłami Timmermans podkreślał, że KE jest bardzo blisko uruchomienia art 7. unijnego traktatu wobec Polski, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego. Z jego słów wynikało, że jeśli zostaliby oni odwołani, wówczas KE uruchomi art. 7 unijnego traktatu.
Podczas ostatniej majowej dyskusji na posiedzeniu Rady UE większość państw członkowskich opowiedziała się za dalszym dialogiem KE z Polską. Jak informowali dyplomaci za zamkniętymi drzwiami, krytycznie o posunięciach rządu w Warszawie wypowiadało się kilkunastu ministrów z 22, którzy zabrali wówczas głos.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja Europejska stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom w sprawie uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.