Komitet Śledczy FR zarzuca Polsce brak współpracy

Komitet Śledczy FR zarzuca Polsce brak współpracy
(fot. Redd Baron / Foter / CC BY-NC-SA)
4 lata temu
PAP / ptt

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w czwartek zarzucił Polsce, że ta nie odpowiedziała na kilka wniosków o pomoc prawną w śledztwie ws. katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Nie pozwala to na podjęcie decyzji procesowej w tym dochodzeniu - dodano.

Komitet Śledczy oświadczył też, że wrak Tupolewa jest dowodem rzeczowym w śledztwie, i że jego przekazanie stronie polskiej zostanie rozważone po zakończeniu dochodzenia. Oznajmił również, że nie ma podstaw do mówienia nawet o minimalnej odpowiedzialności kontrolerów lotów z lotniska w Smoleńsku za katastrofę polskiego Tu-154M.

- Współpracę z polskimi organami śledczymi na przestrzeni całego okresu dochodzenia oceniamy jako konstruktywną i owocną. Niemniej w chwili obecnej pozostają niewykonane przez polskich kolegów wnioski strony rosyjskiej, co jest jedną z przyczyn nie pozwalających na podjęcie ostatecznej decyzji procesowej w tej sprawie - oświadczył rzecznik Komitetu Śledczego generał Władimir Markin.

Markin zakomunikował, że "podstawowa praca" w rosyjskim śledztwie została już wykonana. - Materiały postępowania liczą ponad 400 tomów. Przesłuchano ponad 500 świadków, obejrzano ponad 1500 różnych obiektów i dokumentów, wykonano ponad 1500 ekspertyz. Osiem ekspertyz znajduje się w stadium wykonywania - wyliczył.

Rzecznik Komitetu Śledczego przekazał, że "w danym momencie można powiedzieć, iż przyczyną katastrofy samolotu był zbieg czynników". - Było to niepodjęcie przez załogę we właściwym czasie - przy braku warunków pogodowych do lądowania na tym lotnisku - decyzji o odejściu na lotnisko zapasowe, zejście do wysokości znacznie niższej od minimalnej wysokości odejścia na drugi krąg (100 metrów) i brak właściwej reakcji na wielokrotnie nadany sygnał systemu ostrzegania o zbliżaniu się do ziemi - wyjaśnił.

Markin oznajmił, że "rosyjskie śledztwo nie ma żadnych podstaw do mówienia nawet o minimalnej odpowiedzialności grupy kierowania lotami za katastrofę". - Postępowali oni w ścisłej zgodzie z instrukcjami i międzynarodowymi przepisami lotnictwa cywilnego - podkreślił.

Rzecznik przypomniał, że "zgodnie ze Zbiorem Informacji Aeronawigacyjnych Federacji Rosyjskiej (AIP FR) dowódcy zagranicznych statków powietrznych, wykonujących loty do Rosji, podejmują samodzielne decyzje o możliwości startu z lotniska i lądowania na lotnisku docelowym, ponosząc przy tym pełną odpowiedzialność za podjętą decyzję".

Markin zwrócił uwagę, że "informację o braku warunków pogodowych załodze (Tu-154M) przekazał również pilot (polskiego) Jaka-40, który wcześniej wylądował w Smoleńsku". Rzecznik Komitetu Śledczego podkreślił, że "postępowania tego pilota też nasuwa pewne pytania". - Doskonale wiedząc o niezgodności warunków pogodowych z minimami lotniska, o faktycznym braku wymaganej dla lądowania widzialności, on niemniej dwukrotnie powtórzył (słowa) "możecie spróbować", co mogło dodatkowo naprowadzić załogę na myśl o możliwości wykonania lądowania przy braku warunków - wyjaśnił.

Markin oświadczył, że "wrak samolotu jest dowodem rzeczowym w śledztwie, w związku z czym jego przekazanie zostanie rozważone dopiero po zakończeniu dochodzenia i podjęciu decyzji procesowej". - Żadnej polityki w tym nie ma i być nie może - zaznaczył, dodając, że "w dowolnym kraju świata dopóki trwa śledztwo, dopóty dowody rzeczowe pozostają w dyspozycji uprawnionego organu śledczego".

Mjr Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, odnosząc się do oświadczenia Komitetu Śledczego, powiedział PAP, że "Polska zrealizowała większość wniosków dla strony rosyjskiej i nadal czeka na realizację wniosków złożonych w Komitecie Śledczym".

Z informacji na stronach internetowych NPW wynika, że rosyjski Komitet Śledczy skierował do Polski 30 wniosków o pomoc prawną, a polska prokuratura do strony rosyjskiej występowała 26 razy.

Wcześniej NPW, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, mówiła, że czeka na realizację pierwszego z wniosków o pomoc prawną, dotyczącego zwrotu dowodów rzeczowych, jakimi są wrak Tu-154M i czarne skrzynki samolotu. Prokuratura czeka też na informacje na temat szczegółowych przepisów prawnych dotyczących lotniska Smoleńsk Siewiernyj.

Z wcześniejszych informacji prokuratury wynika, że strona rosyjska zwracała się do polskiej prokuratury o przesłanie im prawomocnej decyzji kończącej postępowanie ws. katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem (na rozpoznanie w Sądzie Najwyższym czeka kasacja prokuratury od wyroku sądu wojskowego uniewinniającego kontrolera lotów z wieży w Mirosławcu). Rosyjscy śledczy chcieli też się zapoznać z porównawczymi nagraniami głosu osób z kokpitu Tupolewa oraz przesłuchiwać załogę polskiego Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 r. wylądował w Smoleńsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komitet Śledczy FR zarzuca Polsce brak współpracy
Komentarze (2)
5R
5 rocznica
9 kwietnia 2015, 11:54
Program stołecznych obchodów 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej Warszawa - 10 kwietnia 2015 r. godz. 8 - Msza św. w intencji ofiar katastrofy Kościół Seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 godz. 8:41 - Apel Pamięci Przed Pałacem Prezydenckim godz. 10:00-11:55 - Blok filmowy Przed Pałacem Prezydenckim godz. 12 - Anioł Pański Przed Pałacem Prezydenckim godz. 12:15-15:00 - Blok filmowy Przed Pałacem Prezydenckim godz. 15 - Koronka do Miłosierdzia Bożego Przed Pałacem Prezydenckim godz. 15:15-16:50 - Blok filmowy, koncerty Przed Pałacem Prezydenckim godz. 16:50 - Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Przed Pałacem Prezydenckim godz. 17:15 - Blok filmowy, koncerty Przed Pałacem Prezydenckim godz. 18:30 - Koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela godz. 19 - Msza św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela godz. 21 - Apel Pamięci Przed Pałacem Prezydenckim Bądźmy 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu! Pokażmy, że pamiętamy! [url]http://niezalezna.pl/65875-program-stolecznych-obchodow-5-rocznicy-katastrofy-smolenskiej[/url]
L
leon
9 kwietnia 2015, 12:25
No i już dwóch bolszewików się znalazło, którym przeszkadza pamięć. Pewnie plusiki dają gdzie rzecz się tyczy Baumana albo Michnika

Skomentuj artykuł

Komitet Śledczy FR zarzuca Polsce brak współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.