Księgi kondolencyjne wz. tragedią w Karwinie wyłożono w placówkach w Pradze i Ostrawie

Księgi kondolencyjne wz. tragedią w Karwinie wyłożono w placówkach w Pradze i Ostrawie
(PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / sz

W ambasadzie RP w Pradze i konsulacie generalnym w Ostrawie wyłożono w niedzielę księgi kondolencyjne w związku z czwartkową tragedią w kopalni w Karwinie w Czechach, w której zginęło 12 polskich górników. Do ksiąg będzie można wpisywać się jeszcze 27 i 28 grudnia.

"Wyrażam współczucie rodzinom ofiar" - napisał w księdze w ambasadzie dziekan korpusu dyplomatycznego, nuncjusz papieski, arcybiskup Charles D. Balvo.

Do konsulatu w Ostrawie przyjechała Halina Langiewicz, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji polskiej w Czechach. "To ogromna tragedia nie tylko dla Was, ale i dla całego narodu polskiego. Łączymy się z Rodzinami w bólu i żałobie" - napisała Langiewicz.

W rozmowie z PAP powiedziała, że "ta tragedia i wpis do księgi" jest dla niej "wyrażeniem żalu i smutku". Dodała, że wspomnienia o ofiarach i samej tragedii będą towarzyszyć Polakom przy każdym wigilijnym stole.

DEON.PL POLECA

Konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski powiedział dziennikarzom, że już wcześniej otrzymał kondolencje od prezydenta Ostrawy i od hetmana województwa morawsko-śląskiego. Zwrócił uwagę, że dużo Czechów wyjechało na święta w odwiedziny do bliskich (poniedziałek wigilijny jest w Czechach dniem wolnym od pracy), więc spodziewa się licznych wizyt i wpisów do księgi dopiero w czwartek i piątek. Zwrócił uwagę na pomoc i wsparcie udzielane przez Czechów i mieszkających w regionie Polaków.

"W piątek zorganizowana była msza święta w Karwinie. Wiem, że w intencji górników będzie odprawiona msza w tutejszej katedrze, będzie także taka msza w kościele katolickim w Stonawie, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni CSM" - mówił konsul. Podkreślił, że o solidarności w obliczu tragedii świadczy rozpoczęta zbiórka środków finansowych.

Podobny wydźwięk ma także informacja o odwołaniu hałaśliwych imprez towarzyszących jarmarkowi bożonarodzeniowemu w Karwinie oraz o apelu wójta Stonawy, by zrezygnować w noc sylwestrową z petard i fajerwerków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Księgi kondolencyjne wz. tragedią w Karwinie wyłożono w placówkach w Pradze i Ostrawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.