Kubańska prasa przed wizytą Franciszka: to przełom

Kubańska prasa przed wizytą Franciszka: to przełom
(fot. PAP/EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
Logo źródła: Radio Watykańskie rv / kw

Kubańska prasa, w całości kontrolowana przez komunistów, bardzo wiele uwagi poświęca papieskiej wizycie na tej karaibskiej wyspie.  Podkreśla się bardzo dobre relacje dyplomatyczne między Watykanem i Kubą, które nie zostały nigdy zerwane w ciągu ostatnich 80 lat.

"Trabajadores", oficjalny organ związków zawodowych, w artykule "Witamy Papieża Franciszka" pisze, że "będziemy słuchać jego słowa z uwagą i szacunkiem". Czasopismo młodzieży komunistycznej stwierdza, że Kuba znajduje się obecnie "nie tyle w epoce zmian, lecz w zmianie epok".

Media informują, że niektóre grupy pracowników będą mogły uczestniczyć w spotkaniach z Papieżem w godzinach pracy i nie będzie im to potrącone z pensji.

Na rozpoczęcie wywiadu w państwowej telewizji dziennikarz przyklęknął przed abp Hawany kard. Ortegą i ucałował go w pierścień. Już wcześniej Raúl Castro powiedział, że Papież tak mu się podoba, że zastanawia się nad powrotem do Kościoła.

Wszyscy obserwatorzy podkreślają, że taki zwrot w stosunku komunistów do Kościoła jest owocem wizyty na Kubie Jana Pawła II w 1998 roku. Jednocześnie zauważają, że reżim Castro spustoszył kraj nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również duchowym.

Przykładem tego jest rozpad rodziny i ogromna ilość aborcji. Tylko 60 proc. Kubańczyków jest ochrzczonych, a jedynie 5 proc. z nich uczęszcza regularnie do Kościoła.

Mimo zapewnień o pragnieniu dobrego przyjęcia Papieża, kubańskie władze nie powstrzymały się jednak od aresztowania w przededniu wizyty dziesiątków opozycjonistów.

Wczoraj kubańska telewizja wyemitowała specjalne wideoprzesłanie Franciszka. Papież wskazał w nim, że z radością myśli o ich wierności Panu, a także dziękuje za świadectwo zapału, z którym pokonują codzienne trudności.

"Chciałbym przekazać wam przesłanie bardzo proste, ale myślę, że jest ono ważne i potrzebne. Jezus was bardzo kocha, Jezus was kocha na poważnie. On was zawsze nosi w swoim sercu" - mówił Papież.

"On wie lepiej niż ktokolwiek inny, czego każdy potrzebuje, za czym tęskni, co jest jego najgłębszym pragnieniem, jakie jest nasze serce. I On nigdy nas nie opuszcza, a kiedy nie zachowujemy się tak jak On oczekiwał, zawsze gotowy jest nas przyjąć, pocieszyć, dać nam nową nadzieję, nową szansę, nowe życie. On nigdy nie odchodzi, On jest tutaj zawsze" - powiedział Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kubańska prasa przed wizytą Franciszka: to przełom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.