Liga Arabska wzywa do skontrolowania Izraela

Liga Arabska wzywa do skontrolowania Izraela
(fot. Nicolas Raymond / (CC BY 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

Liga Arabska zaapelowała w środę do opinii międzynarodowej, aby skłoniła Izrael do podpisania Traktatu o nierozpowszechnianiu broni atomowej. Według Ligi izraelską broń nuklearną należy poddać kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Sekretarz generalny Ligi Nabil al Arabi w listach wysłanych do wszystkich członków MAEA zwraca się do nich o poparcie dla projektu arabskiej rezolucji w sprawie "potencjału nuklearnego Izraela".

Projekt uchwały, który przygotowała Liga Arabska i który ma przedstawić we wrześniu na konferencji generalnej MAEA w Wiedniu, zawiera propozycję, aby instalacje nuklearne Izraela zostały poddane nadzorowi Agencji.

"Podejmujemy dziś usilne starania, aby zmobilizować międzynarodową opinię publiczną do poparcia naszej propozycji i uwolnienia w ten sposób Bliskiego Wschodu od broni atomowej" - głosi oświadczenie opublikowane w środę przez Ligę Arabską.

Izrael trzyma się konsekwentnie zasady niepotwierdzania i niedementowania informacji o posiadaniu przezeń broni nuklearnej. Międzynarodowi eksperci oceniają jej potencjał na 200 do 300 głowic atomowych.

Liga Arabska poparła już w ubiegłym roku egipską inicjatywę przekształcenia Bliskiego Wschodu w region wolny od wszelkiego rodzaju broni masowej zagłady, ze specjalnym podkreśleniem zagrożeń, które mogą wynikać z irańskich ambicji atomowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Liga Arabska wzywa do skontrolowania Izraela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.